Rząd wprowadza nowe obostrzenia

Wprowadzenie nowych ograniczeń zapowiedzieli dziś premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski.  Obostrzenia podyktowane są rozwojem epidemii koronawirusa. Zgodnie z nowymi wytycznymi rządowymi, do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi.

Nowe przepisy nie będą dotyczyły m.in. dojazdu do pracy.

- Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalności

 - czytamy na stronach Kancelarii Premiera.

Ograniczenia nie będą dotyczyły także wolontariatu.

- Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności

 - głosi komunikat rządowy.

Załatwić będzie można sprawy niezbędne do życia codziennego takie jak zakup lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi czy spacer z psem. "Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób" - podkreślono na stronach kancelarii premiera. Obostrzenie nie będzie dotyczyło jednak rodzin. Rząd wprowadza też nowe regulacje dotyczące komunikacji miejskiej - autobusem, tramwajem czy metrem będzie mogło jechać tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Dopuszczalne będą jedynie spotkania z najbliższymi.

Jeśli chodzi o uroczystości religijne, to w mszy lub innym obrzędzie nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. "Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu" - podkreślono w komunikacie rządowym. Ograniczenia co do liczby osób nie będą dotyczyły zakładów pracy. Należy jednak - jak czytamy - stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji. W dalszym ciągu obowiązują pozostałe ograniczenia - w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy. 

Samorządy apelują: Zostańcie w domu

Do walki o zdrowie mieszkańców włączają się także samorządy. Dziś w wielu polskich miastach widać było wzmożony ruch. Być może spowodowała to ładna pogoda, ale warto utrzymać mobilizację, by w Polsce nie powtórzył się włoski lub hiszpański scenariusz.

Najwięcej przypadków koronawirusa w Polsce odnotowano na Mazowszu, to 175 chorujących na COVID-19. W 50-tysięcznej Ostrołęce, położonej właśnie w tym województwie, w związku z "rozprężeniem" mieszkańców do akcji ruszyła Straż Miejska, która wygłasza głosowe komunikaty o tym, by pamiętać o pozostaniu w domu i nie wychodzić bez poważnego powodu.