Ładna pogoda? Zmęczenie? Nie traćmy mobilizacji! Służby przypominają: Zostań w domu! WIDEO

Zdjęcie ilustracyjne - Sopot / Fotomag/Gazeta Polska

  

Nadchodząca wiosna i korzystna aura, a do tego być może zmęczenie ciągłym przebywaniem w domu sprawiło, że w wielu polskich miastach na ulicach pojawiły się dziś większe grupy ludzi, niż ostatnio. Niestety, to sprzyja rozwojowi epidemii koronawirusa, dlatego samorządy kierują przypomnienia do mieszkańców: "Zostańcie w domu".

Rząd wprowadza nowe obostrzenia

Wprowadzenie nowych ograniczeń zapowiedzieli dziś premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski.  Obostrzenia podyktowane są rozwojem epidemii koronawirusa. Zgodnie z nowymi wytycznymi rządowymi, do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi.

Nowe przepisy nie będą dotyczyły m.in. dojazdu do pracy.

- Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalności

 - czytamy na stronach Kancelarii Premiera.

Ograniczenia nie będą dotyczyły także wolontariatu.

- Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności

 - głosi komunikat rządowy.

Załatwić będzie można sprawy niezbędne do życia codziennego takie jak zakup lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi czy spacer z psem. "Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób" - podkreślono na stronach kancelarii premiera. Obostrzenie nie będzie dotyczyło jednak rodzin. Rząd wprowadza też nowe regulacje dotyczące komunikacji miejskiej - autobusem, tramwajem czy metrem będzie mogło jechać tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Dopuszczalne będą jedynie spotkania z najbliższymi.

Jeśli chodzi o uroczystości religijne, to w mszy lub innym obrzędzie nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. "Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu" - podkreślono w komunikacie rządowym. Ograniczenia co do liczby osób nie będą dotyczyły zakładów pracy. Należy jednak - jak czytamy - stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji. W dalszym ciągu obowiązują pozostałe ograniczenia - w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy. 

Samorządy apelują: Zostańcie w domu

Do walki o zdrowie mieszkańców włączają się także samorządy. Dziś w wielu polskich miastach widać było wzmożony ruch. Być może spowodowała to ładna pogoda, ale warto utrzymać mobilizację, by w Polsce nie powtórzył się włoski lub hiszpański scenariusz.

Najwięcej przypadków koronawirusa w Polsce odnotowano na Mazowszu, to 175 chorujących na COVID-19. W 50-tysięcznej Ostrołęce, położonej właśnie w tym województwie, w związku z "rozprężeniem" mieszkańców do akcji ruszyła Straż Miejska, która wygłasza głosowe komunikaty o tym, by pamiętać o pozostaniu w domu i nie wychodzić bez poważnego powodu. Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Stan Johnsona stabilny. Premier Wlk. Brytanii pozostaje na intensywnej terapii

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Stan brytyjskiego premiera Borisa Johnsona jest stabilny i pozostaje on na oddziale intensywnej terapii w celu dokładnego monitorowania jego zdrowia - poinformował wieczorem jego rzecznik. Dodał, że premier jest w dobrym nastroju.

Wcześniej na temat stanu zdrowia Johnsona wypowiedział się zastępujący go minister spraw zagranicznych Dominic Raab, ale podczas popołudniowej konferencji prasowej w zasadzie powtórzył on poprzedni komunikat, czyli że Johnsonowi w poniedziałek podano tlen, ale nie był i nie jest podłączony do respiratora, oddycha bez wspomagania i nie ma zapalenia płuc.

Raab wyraził przekonanie, że Johnson szybko powróci do zdrowia.

Tak jak w przypadku wielu osób w kraju, które znają kogoś z pracy, kto zachorował na koronawirusa, jest to dla nas wszystkich szok. On nie jest tylko premierem. Dla nas wszystkich w gabinecie, on jest nie tylko naszym szefem. Jest też kolegą i jest naszym przyjacielem. Więc wszystkie nasze myśli i modlitwy są z premierem w tym czasie, z Carrie (narzeczoną Johnsona) i całą jego rodziną. I jestem przekonany, że uda mu się przetrwać, bo jeśli jest jedna rzecz, którą wiem o tym premierze, jest nią to, że jest on wojownikiem i wróci w krótkim czasie przeprowadzić nas przez ten kryzys.
- powiedział Raab.

Według źródła rządowego, na które powołuje się Reuters, nie należy się przed środą spodziewać nowych informacji o stanie zdrowia Johnsona.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts