W 2019 r. Belgia zniszczyła 38 milionów maseczek ochronnych. Zasobów nie uzupełniono...

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Rottonara

  

Jak podaje "Brussels Times", niedługo przed wybuchem epidemii koronawirusa minister zdrowia Belgii zdecydował o zniszczeniu... 38 milionów maseczek ochronnych z magazynu rezerw strategicznych. Powodem był fakt, że wygasła ich data ważności, jednak zniszczonego zasobu nie uzupełniono nowymi maseczkami.

Chodzi o 32 miliony masek chirurgicznych i 6 milionów masek filtrujących FFP2, które zostały zniszczone, ponieważ upłynęła data ich ważności i stały się bezużyteczne.

Z dokumentów uzyskanych przez francuskojęzyczny tygodnik "Le Vif", na który powołuje się "Brussels Times", wynika, że rząd belgijski podjął tę decyzję i postanowił jednocześnie nie zastępować starych maseczek nowymi, uzasadniając to właściwym gospodarowaniem pieniędzmi podatników.

Zapasy masek zostały zgromadzone w 2006 r. przez ówczesnego ministra zdrowia, a w 2009 r. zostały wymienione na nowe przez kolejnego ministra, gdy świat przygotowywał się na pandemię H1N1, potocznie zwaną "świńską grypą".

Powołując się na raport Belgijskiej Grupy ds. Zarządzania Ryzykiem (RMG), organu doradczego rządu i jednego z koordynatorów w walce z pandemią koronawirusa w Belgii, "Le Vif" napisał, że maski zostały zniszczone w 2019 roku.

"Stare rezerwy strategiczne (...) były w złym stanie, dlatego maski stały się bezużyteczne"

- przekazał belgijski rząd tygodnikowi.

Według "Brussels Times" nakaz zniszczenia masek wydano w 2017 roku. W takim razie ministerstwo zdrowia miało "trzy lata zamiast jednego roku na uzupełnienie rezerw" - podały belgijskie media.

Rząd przekazał, że powody rezygnacji z wymiany masek, których termin ważność upłynął, "były złożone" i że powstaje "strategiczny" plan dotyczący rezerw.

"(Decyzja) jest oczywiście bardzo złożona i wymaga dużo więcej czasu (...), ale kupowanie masek bez planu oznacza marnowanie pieniędzy podatników. (...) Poprosiliśmy publiczną służbę zdrowia o nowy plan strategiczny - nie tylko plan szybkiego zakupu masek, które musiałyby zostać zniszczone kilka lat później, ale o kompleksowe rozwiązanie, aby uniknąć powtarzania błędów z przeszłości"

- to odpowiedź belgijskiego rządu, który - według "Brussels Times" - miał otrzymać "Le Vif".

Szpitale, wirusolodzy i pracownicy służby zdrowia, którzy starają się powstrzymać pandemię koronawirusa w Belgii, wezwali społeczeństwo do przekazania masek do pobliskich szpitali. W ubiegłym tygodniu chiński gigant handlu detalicznego online Alibaba przekazał darowiznę kilku milionów masek do Belgii.

526 nowych zakażeń koronawirusem i 34 zgony osób zakażonych stwierdzono w Belgii w ciągu ostatniej doby - poinformowały we wtorek władze tego kraju. "Jesteśmy w środku pandemii" - powiedział rzecznik belgijskiego centrum kryzysowego Benoit Ramacker.

Łączna liczba osób w Belgii, u których stwierdzono do tej pory występowanie SARS-CoV-2, wynosi 4269. W całym kraju z powodu Covid-19 zmarły w sumie 122 osoby; większość z nich miała powyżej 65 lat.

Centrum kryzysowe ostrzega, że rzeczywista liczba infekcji jest wyższa, ponieważ nie wszyscy mogą zostać poddani testom.

1859 osób zakażonych koronawirusem przebywa w belgijskich szpitalach, a w ciągu ostatniej doby ich liczba wzrosła o 256. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 381 pacjentów, z czego od poniedziałku przybyło ich 59. Belgia dysponuje obecnie 2650 łóżkami na oddziałach intensywnej terapii. Jak odtąd 410 osób opuściło szpitale.

W Belgii od 18 marca obowiązują specjalne procedury dotyczące wychodzenia z domu i przemieszczania się, wprowadzone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ograniczenia dotyczące całej ludności mają być utrzymane co najmniej do 5 kwietnia.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Kluby „GP” pomagają potrzebującym w czasach epidemii. „Podziękujmy bohaterom trudnych dni”

Akcja KGP/Bydgoszcz / klubygp.pl

  

Członkowie klubów „Gazety Polskiej” włączyli się w akcję pomocy wszystkim, którzy potrzebują pomocy w związku z panującą w Polsce epidemią koronawirusa.

Członkowie klubu „GP” Dzierżoniów II na prośbę wicewojewody dolnośląskiego Jarosława Kresy przygotowali i dostarczyli pomoc na przejście graniczne z Czechami w Kudowie-Słonym. Dzięki sprawnej organizacji przewodniczącego klubu dzierżoniowskiego, Janusza Manieckiego, firma cateringowa Marka Hebdowskiego przygotowała tysiąc kanapek dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, celników i kierowców czekających wiele godzin na przekroczenie granicy. 

Kanapki pakowane po dwie sztuki zostały estetycznie poukładane w papierowych torbach, a organizatorzy pomocy dostarczyli żywność na przejście graniczne, co spotkało się z zadowoleniem i wdzięcznością pograniczników i kierowców stojących godzinami w kolejce do przejścia granicznego. Część żywności przekazano czeskim funkcjonariuszom Straży Granicznej. 

Do akcji włączyły się Uzdrowiska Kłodzkie S.A. – Grupa PG, które przekazały na punkt graniczny wodę mineralną.

Janusz Maniecki, przewodniczący dzierżoniowskiego klubu „GP”, zwrócił się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli: 

„Podziękujmy za pośrednictwem mediów społecznościowych bohaterom trudnych dni, w których zmagamy się z epidemią COVID-19. Takich ludzi nie brakuje i zasługują oni na szczególne wyróżnienie. Walka z tą epidemią jest możliwa tylko dzięki ludziom wykonującym kluczowe prace, bez których ta walka skazana byłaby na niepowodzenie. Dotyczy to w sposób oczywisty lekarzy, pielęgniarek, personelu szpitali, ale również funkcjonariuszy Straży Granicznej, celników, policjantów, pilotów, personelu pokładowego, obsługi lotnisk, polskich portów lotniczych oraz Polskich Linii Lotniczych LOT. Pamiętajmy również o tych, dzięki którym możemy zrobić zakupy, wykupić leki czy dojechać do sklepu lub apteki. Zwracamy się do ludzi dobrej woli o włączenie się do akcji #PomocWCzasachPróby. Informacje o akcji można uzyskać telefonicznie u przewodniczącego klubu „Gazety Polskiej” Dzierżoniów II, tel.: +48 721 170 681”. 

Gliwicki klub „GP” wraz ze Strzelcami Rzeczypospolitej podjął akcję pomocy tym wszystkim, którzy stosują się do zalecenia „pozostań w domu” lub są na kwarantannie w związku z pandemią koronawirusa. Podstawą akcji jest dobre rozeznanie środowiskowe, w pierwszej kolejności kombatantów AK, koleżanek i kolegów z własnego środowiska oraz osób starszych i samotnych. Wszystkich powiadomiono telefonicznie o gotowości do bezinteresownej pomocy, prosząc jednocześnie, by się nie krępowali prosić o pomoc w banalnych sprawach i nie wychodzili z domów.

Krystian Frelichowski, przewodniczący klubu „GP” w Bydgoszczy, apeluje i informuje: 

„W tych trudnych dla nas wszystkich czasach najciężej jest najsłabszym. Wiele osób pracujących na umowę zlecenie utraciło możliwość zarabiania na życie. Misjonarze z bydgoskiej bazyliki pw. św. Wincentego a Paulo rozdają ciepłe posiłki potrzebującym. Sami, i to w sensie dosłownym, je przygotowują. Obecnie wydawane jest ponad 300 posiłków dziennie. Do osób niepełnosprawnych bądź takich, którzy mają pod swoją opieką dzieci niepełnosprawne, są one dowożone. Misjonarze nie otrzymują żadnej pomocy z miasta. Zaczyna brakować wszystkiego. Możemy wspomóc potrzebujących, przynosząc potrzebne produkty".

Miejsce zbiórki: Biuro Parafialne al. Ossolińskich 2; Bydgoszcz (biuro znajduje się w prawym skrzydle, gdy stoimy przodem do wejścia głównego). Zbieramy produkty żywnościowe: makarony, warzywa, owoce, wszelkiego typu konserwy. Przyniesione dary składamy do kosza, który będzie wystawiony przed wejściem do Biura Parafialnego; jeżeli go nie będzie, bo np. jest w tym momencie rozładowywany, to zgłaszamy się w godz. 10–14 oraz 16–18 w Biurze Parafialnym, a w godzinach 14–16 do kuchni, dzwonek po lewej stronie naprzeciwko wejścia do kaplicy św. Krzyża. Godziny zbiórki w dni powszechne: 10–18. Koszt jednego obiadu to 5 zł.
Można też dokonywać wpłat na ten cel na konto: bazylika pw. św. Wincentego a Paulo, al. Ossolińskich 2, 85-093 Bydgoszcz, PKO Bank Polski, 75 1020 1475 0000 8002 0127 3739. Tytułem: Posiłek dla potrzebującego.

 CAŁY TEKST DO PRZECZYTANIA W TYGODNIKU "GAZETA POLSKA"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts