O posiedzeniu Prezydium Sejmu poinformował w poniedziałek wieczorem dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka na Twitterze. "Zaraz po nim, tradycyjnie, Konwent Seniorów" - dodał.

Sejm, który ma zebrać się w piątek będzie rozpatrywać rządowy projekt tzw. tarczy antykryzysowej - wynika ze wstępnego harmonogramu izby. Posiedzenie ma być jednodniowe.

Rzecznik rządu Piotr Müller w TVP Info wyraził nadzieję, że na posiedzeniu Prezydium Sejmu dojdzie do konsensusu. "Niestety, mam takie sygnały, że PO w jakiś sposób nie jest otwarta na nadzwyczajne możliwości głosowania, np. w sposób zdalny, a to byłoby z gigantyczną stratą dla wszystkich obywateli, jeżeli nie przyjęlibyśmy ustawy dot. tarczy antykryzysowej, bo tam są rozwiązania, które pomogą milionom Polaków" - mówił.

Lider PO Borys Budka powiedział dziś w Radiowej Trójce, że nie widzi możliwości, aby Sejm uchwalił pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i pracowników w sposób zdalny. W jego ocenie, jest to niemożliwe ze względów prawnych.

Projekt tzw. tarczy antykryzysowej przewiduje mikropożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł, rozszerzony program gwarancji de minimis BGK dla małych i średnich firm (podwyższony zostanie poziom zabezpieczenia kredytu z 60 proc. do 80 proc.) oraz wsparcie w leasingu dla firm z problemami (Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 1,7 mld zł na refinansowanie umów leasingowych firm transportowych). W pierwotnym projekcie znalazła się także możliwość odroczenia płatności składek na ZUS o trzy miesiące (późniejsza spłata składek będzie mogła zostać rozłożona na raty).

Prezydent Andrzej Duda informował, że w projekcie mają znaleźć się jednak rozwiązania, zgodnie z którymi zwolnieni z płacenia przez 3 miesiące składek na ZUS będą samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br. Składek tych nie będzie trzeba zwrócić w przyszłości. Ponadto w pakiecie ma znaleźć się gwarancja, że państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia firmom, które utrzymają miejsca pracy.

Na Prezydium Sejmu w ubiegły piątek zebrano opinie dotyczące posiedzenia Izby i środków profilaktycznych oraz bezpieczeństwa jakie mogą zostać zastosowane.