Nieśli pomoc innym póki żyli... Koronawirus we Włoszech zabił już 50 księży i 23 lekarzy

Jak poinformowały włoskie media na skutek epidemii koronawirusa w tym kraju zmarło już 50 księży oraz 23 lekarzy. Prasa podaje, że kapłani nierzadko służyli do końca, a niektórzy poświęcali swe życie oddając respiratory innym.

zdjęcie ilustracyjne,
pixabay.com/rottonara

Jak oszacowała włoska gazeta "Avvenire" w czasie epidemii koronawirusa we Włoszech zmarło tragicznie już co najmniej 50 księży. Najmłodszą ofiarą wśród włoskiego duchowieństwa jest 45-letni ojciec Sandro Brignone, który był proboszczem w Caggiano. Najstarszy ojciec Mario Cavalleri z Cremony miał 104 lata. Jak relacjonuje miejscowa prasa służyli do końca, często oddając respiratory młodszym. 

Listę ofiar epidemii wśród duchowieństwa, gazeta opracowała na podstawie informacji od czytelników oraz diecezji. Między 20 a 21 marca zmarło aż 20 duchownych. Ofiary pochodziły m. in. z Mediolanu, Brescii, Bergamo, Ariano Irpino i Trydentu.

Bp Antonino Raspanti, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, podkreśla, że wsparcie duchowe w tym czasie próby jest bardzo ważne, dlatego też kościoły pozostają otwarte, by ludzie mogli się w nich modlić i przyjąć Komunię Świętą.

„Respektując wprowadzone ograniczenia sanitarne musimy pozostawić świątynie otwarte. W najbardziej dramatycznych wydarzeniach naszej historii zawsze byliśmy z ludźmi i dla ludzi i także teraz nikt z nas nie ucieka”

– powiedział bp Raspanti wskazując, że w tym nadzwyczajnym czasie Kościół szuka nadzwyczajnych form towarzyszenia wiernym.

„Nasi kapłani wykazują ogromną kreatywność duszpasterską, by być jak najbliżej ludzi i sprawić aby nie czuli się opuszczeni”

– podkreśla włoski hierarcha.

Rośnie również tragiczny bilans wśród włoskich lekarzy. CNN poinformowało, powołując się na włoską federację lekarzy, że w wyniku epidemii koronawirusa zmarło już w tym kraju co najmniej 23 medyków. 

Niestety, jak zaznacza portal, smutna lista lekarzy, którzy zmarli w czasie epidemii Covid-19 jest coraz dłuższa. Oficjalne dane o zainfekowanych pracownikach służby zdrowia stale rosną a wielu lekarzy umiera nagle, nawet jeśli przyczyny śmierci nie można bezpośrednio przypisać wirusowi, informuje federacja w oświadczeniu na swojej stronie internetowej. 

Dane o zakażonych pracownikach służby zdrowia publikowane są każdego wieczoru przez Istituto Superiore di Sanità. 19 z 23 zmarłych lekarzy pracowało w regionie Lombardii, w największym stopniu dotkniętym przez koronawirusa. Pozostałych czterech pracowało w Neapolu (południowe Włochy), Emilii Romagnej (północne Włochy) i Marche (środkowe Włochy).

Według ostatniego raportu instytutu opublikowanego w niedzielę zarażonych koronawirusem zostało około 4 824 pracowników tamtejszej służby zdrowia.

 

Źródło: CNN, vaticannews.va, niezalezna.pl,

#koronawirus

Jacek Szpakowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo