Liczba osób zarażonych koronawirusem na świecie przekroczyła już 320 tys. To o ponad 70 tys. przypadków więcej, niż podawaliśmy w weekendowym wydaniu „Codziennej”. Drastycznie rośnie liczba ofiar śmiertelnych – do wczorajszego wieczora było to już blisko 14 tys. osób. Wyzdrowiało ponad 96 tys. pacjentów.

Dokładnie 19 dni temu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pierwszym potwierdzonym przypadku zarażenia SARS-CoV-2 w Polsce. Do wczorajszego wieczora liczba ta wynosiła już 627 osób.

Laboratoria pracują pełną parą

Z powodu koronawirusa w niedzielę w naszym kraju zmarły kolejne osoby. To 37-letnia kobieta, która była hospitalizowana w Poznaniu, oraz 43-letni mężczyzna, który był leczony w Radomiu.

Kobieta do szpitala trafiła już w stanie ciężkim. Co więcej, przedstawiciele placówki medycznej podali, że rodzina zataiła przed nimi informację o kontakcie pacjentki z kuzynem, który jako kierowca tira był we Włoszech. Przez to przez kilka dni medycy działali po omacku.

Z kolei 43-letni mężczyzna na początku zeszłego tygodnia trafił na Oddział Obserwacyjno-Zakaźny szpitala przy ul. Tochtermana w Radomiu, jako pierwszy pacjent z potwierdzonym tam zakażeniem SARS-CoV-2.

Później, ze względu na pogarszający się stan zdrowia, został przeniesiony na OIOM. Wczoraj niestety zmarł.
Ministerstwo Zdrowia podało, że do tej pory w kierunku koronawirusa przebadano już ponad 18 tys. próbek i ta liczba z każdą godziną się zwiększa. Ponadto przedstawiciele resortu wysłali do polskich szpitali pismo z prośbą o wskazanie, która placówka ma możliwość uruchomienia laboratorium do diagnostyki zakażeń SARS-CoV-2. – Celem jest stałe zwiększanie możliwości diagnostycznych m.in. poprzez uruchamianie laboratoriów w publicznych placówkach ochrony zdrowia. Jeżeli szpital ma możliwość uruchomienia laboratorium, to ministerstwo zapewni niezbędne dofinansowanie – powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W tej chwili w Polsce działają 32 laboratoria, które prowadzą diagnostykę pod kątem koronawirusa. W ciągu doby są one w stanie przeprowadzić ok. 4 tys. testów.

Piękna postawa wicemarszałka

Warto wspomnieć także o efektach pracy polskiej dyplomacji i narodowego przewoźnika PLL LOT. Dzięki akcji #LOTdoDomu do Polski wróciło już ponad 20 tys. naszych rodaków.

Należy również docenić odpowiedzialność naszego społeczeństwa. Wczoraj Komenda Główna Policji poinformowała, że wcześniejszej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 67 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie.

– W 339 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia, w naszej ocenie kwalifikujące się do wdrożenia czynności mających na celu pociągnięcie do odpowiedzialności prawnej w związku z niestosowaniem się do obostrzeń określonych w kwarantannie

– powiedział rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Tymczasem narodowa walka z epidemią koronawirusa to dla niektórych osób ze świata mediów i polityki szansa na atak wobec rządzących. Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, z zawodu lekarz, decyzją wojewody zgłosił się do szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą, by wesprzeć pracujący tam personel medyczny.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"