Czytanie na poprawę nastroju

/ Sophkins

  

Już w starożytności dostrzegano oddziaływanie książki na psychikę. Nad wejściem do najsłynniejszej biblioteki świata starożytnego w Aleksandrii widniał napis: "Lekarstwo na umysł". Lektura była zachętą do refleksji nad samym sobą i sytuacją, w jakiej aktualnie się znajdujemy, przeżyciem swego rodzaju "oczyszczenia - katharsis". Czytanie pozwalało też na relaks, rozrywkę, psychiczne oderwanie się od trudnej rzeczywistości. Słowa starożytnego mędrca Demokryta z Abdery "książki są lekarstwem dla umysłu" sprawdzają się w życiu codziennym.

Czytanie książek buduje zasoby osobiste, stymuluje rozwój, umożliwia poznanie i rozumienie cudzych, a następnie własnych motywów działania, uwrażliwia na piękno i dobro. Rozwija kreatywność, pomaga w procesie dorastania do zrozumienia siebie, do samorealizacji. 

Lektura wciągających, pogodnych książek pomaga w redukowaniu lęków i napięć, w bezpiecznym uwalnianiu nieświadomych i zablokowanych uczuć. Rozwija najważniejsze potrzeby psychiczne: bezpieczeństwa, miłości, uznania. 

Treści z lektury  wędrują w wyobraźni człowieka i oddziałują na psychikę, emocje i proces podejmowania decyzji. Lektura zarazem uspokaja i pobudza do działania.

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Sussex w Wielkiej Brytanii wynika, że lektura jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na stres. Ich zdaniem czytanie książek jest skuteczniejsze niż słuchanie muzyki, delektowanie się filiżanką kawy lub herbaty, a także spacery. Lektura reguluje napięcie mięśniowe i rytm serca już w ok. 6 minut. Każdy rodzaj literatury niesie ukojenie zestresowanemu ciału i umysłowi. 

Badania dr Ketha Oatleya z Uniwersytetu w Toronto wykazały, że lektura przyczynia się do wzrostu empatii, ponieważ literatura pozwala na przeżywanie emocjonalne sytuacji innych niż tylko te, które wydarzyły się w naszym życiu. 

Podczas czytania o jakichś wydarzeniach  – uaktywniają się te same obszary, które byłyby aktywne gdybyśmy bezpośrednio przeżywali sytuację i zdarzenia, o których czytamy. Samo czytanie zmienia nasz mózg w takim samym stopniu, jak uczestnictwo w opisanych zdarzeniach. 

Książka pozwala przeniknąć barierę czasu i miejsca. Dzięki lekturze możemy znaleźć się dowolnym miejscu na ziemi i w dowolnym czasie. Możemy współodczuwać i współuczestniczyć w przeżyciach i przygodach wybranych przez nas bohaterów czytanych książek.

Dzięki lekturze pokonujemy granice kulturowe. Jako gatunek uzyskaliśmy zupełnie nowy rodzaj obszaru przystosowawczego. Zyskaliśmy możliwość tworzenia wspomnień np. epizodycznych, które nie są nasze. Zyskaliśmy możliwość czerpania mądrości życiowej z doświadczeń innych ludzi.
To wszystko wpływa na nasze kompetencje emocjonalne, zdrowie, zdolności. Dzieje się to nie tylko na poziomie wiedzy ale na poziomie znacznie głębszym – emocjonalnym, na poziomie wnętrza naszej osobowości. Czytanie niejako wzbogaca nasze bezpośrednie doświadczenie. A to oznacza, że człowiek jest w stanie przeżywać swoje życie wielokrotnie. Pomimo, że autor  może nie żyć już od setek lat – my dalej jesteśmy w stanie korzystać z doświadczeń, które pozostawił nam w swoim dziele.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Personel szpitala w Siedlcach na kwarantannie

Szpital w Siedlcach / By Konradsiedlce - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6731281

  

Potwierdzono COVID-19 u jednej z pielęgniarek szpitala wojewódzkiego w Siedlcach – poinformował w czwartek PAP siedlecki Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Kwarantanną objęto sześć osób z personelu medycznego oraz dwóch pacjentów, jeden przebywa w izolacji na oddziale.

Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. Św. Jana Pawła II w Siedlcach wstrzymał przyjęcia pacjentów na Oddział Ortopedyczno-Urazowy od 31 marca do 15 kwietnia. Decyzja o zamknięciu oddziału i przeprowadzeniu 14-dniowej kwarantanny została podjęta po tym, jak u jednaj z pielęgniarek Oddziału Ortopedyczno-Urazowego potwierdzono zakażenie koronawirusem.

W czwartek wieczorem WSSE poinformowała PAP, że według danych przekazanych jej przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Siedlcach, pracownica szpitala, u której potwierdzono zachorowanie, jest w stanie dobrym i pozostaje w izolacji domowej.

- Na chwilę obecną nie ma innych osób zakażonych wśród personelu medycznego i pacjentów tego oddziału

 – poinformował siedlecki powiatowy inspektor sanitarny.

Jak dodał, kwarantanną zostało objętych łącznie sześć osób z personelu medycznego oraz dwóch pacjentów. Ponadto jeden pacjent przebywa w izolacji na oddziale.

- Pobrane zostaną próbki do badań w celu wykluczenia zachorowania na COVID-19

 – wyjaśnił.

Podkreślił także, że w szpitalu zostały zastosowane wszystkie procedury epidemiologiczne. Przeprowadzono dekontaminację pomieszczeń z wykorzystaniem metody VHP (gazowa forma nadtlenku wodoru - PAP).

Decyzja o dalszych działaniach szpitala i wznowieniu przyjęć zostanie podjęta przez kierownictwo placówki w porozumieniu z organem założycielskim i powiatowym inspektorem sanitarnym.

- Pracownicy powiatowej inspekcji sanitarnej prowadzą obecnie dochodzenie epidemiologiczne - identyfikują wszystkie osoby, które miały kontakty z zarażoną osobą

– zaznaczył Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Siedlcach.

Jak dodał, pacjenci, którzy mieli kontakt z zarażonym pracownikiem, zostaną pod obserwacją w szpitalu lub będą poddani kwarantannie w domu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts