"Dzięki atrakcyjnej formie komiksu przybliżamy historie niezwykłych postaci. Nie byłoby to możliwe bez twórczego zaangażowania scenarzysty i rysowników oraz naukowców, na co dzień zajmujących się odkrywaniem historii związanej z naszymi bohaterami. Obok portali i gier edukacyjnych oraz Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły to nasza kolejna propozycja dla dzieci i młodzieży na czas zamknięcia placówek oświatowych"

– podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Komiksy nie są tylko dla dzieci i młodzieży, bo ich oferta jest bardzo różnorodna i powinna z powodzeniem odpowiadać na zainteresowania osób w różnym wieku.

Wśród postaci, które stały się bohaterami komiksów powstających w ostatnich latach w woj. kujawsko-pomorskim są m.in. Władysław Raczkiewicz, ks. Jerzy Popiełuszko, Helena Grossówna, Edward Stachura, Marian Rejewski i św. Jan Paweł II.

"Władysław Raczkiewicz. Twórca idei Wielkiego Pomorza" - to komiks traktujący o wydarzeniach z pierwszych miesięcy II wojny światowej, kiedy to Raczkiewicz, świadomy swojej choroby nowotworowej, został wybrany na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.

Komiks "Jerzy Popiełuszko. Cena wolności" przybliża ostatnie, najbardziej tragiczne wydarzenia z życia bł. ks. Jerzego Popiełuszko. Opowiada m.in. o porwaniu i brutalnym zabójstwie kapelana "Solidarności".

Z dzieła "Edward Stachura. Wędrówką życie jest człowieka" dowiemy się o losach wybitnego poety, prozaika i pieśniarza. "Helena Grossówna. Nigdy nie trać nadziei" to historia o niekwestionowanej gwieździe polskiego kina przedwojennego.

Wśród komiksów udostępnianych przez Urząd Marszałkowski w Toruniu jest także historia pt. "Jan Paweł II – Nasz patron", która przybliża pielgrzymki świętego do Bydgoszczy, Torunia i Włocławka.

Komiks "Marian Rejewski – bydgoszczanin, który złamał kod Enigmy" przybliży czytelnikom życie geniusza matematycznego, który złamał kod Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej, czym walnie przyczynił się do zakończenia II wojny światowej kilka lat wcześniej.

Linki do komiksów można znaleźć na stronie internetowej https://www.kujawsko-pomorskie.pl/.