„W swoim domu, w izolacji, przebywa młoda kobieta, która zakaziła się od osoby ze swojego otoczenia. Jej stan zdrowia jest dobry. Kobieta jest pod nadzorem inspektorów sanitarnych w Tychach” – podała rzeczniczka.

Podobnie jest w przypadku kobiety w sile wieku, która także, decyzją lekarza chorób zakaźnych, może leczyć się w domu.

Trzecią zakażoną osobą jest mężczyzna w sile wieku, który zgłosił się do szpitala w Częstochowie z objawami zakażania. „Mężczyzna wrócił z Anglii. Jego stan zdrowia jest dobry” – podała Kucharzewska.

Jako dobry lekarz chorób zakaźnych ocenił także stan zdrowia kobiety w sile wieku, która zgłosiła się po pomoc po tygodniowej kwarantannie w domu. Kobieta była wcześniej w Austrii. Jest pod nadzorem powiatowej stacji sanitarnej w Gliwicach.

Także w Austrii był niedawno mężczyzna w sile wieku, hospitalizowany na oddziale zakaźnym szpitala w Bytomiu. "Inspektorzy sanitarni ustalają wszystkie osoby, z którymi zakażeni mieli kontakt i nakładają na nie kwarantannę" - zaznaczyła rzeczniczka wojewody.

Dotychczas w całym regionie wykryto zakażanie koronawirusem u 61 osób. Według ostatnich danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, obecnie w Śląskiem blisko 80 mieszkańców jest hospitalizowanych, ponad 2100 jest w kwarantannie, a ponad 7 tys. pod nadzorem sanitarnym.

Jak podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia, w całej Polsce jest 547 potwierdzonych przypadków koronawirusa.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.