Tajemnicza zmiana rzecznika ABW

  

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowała o zmianie na stanowisku rzecznika. Od dziś rzecznikiem ABW jest Maciej Karczyński.

Zmiana na stanowisku rzecznika ABW jest dosyć niespodziewana, a agencja nie komentuje całej sprawy. Do mediów przesłano jedynie lakoniczne oświadczenie z którego wynika, że „w dniu 10 sierpnia 2012 roku szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego powierzył obowiązki rzecznika prasowego ABW mł. insp. rez. policji – panu Maciejowi Karczyńskiemu.

Maciej Karczyński był wieloletnim szefem biura prasowego zachodniopomorskiej policji, następnie zastąpił nadkom. Marcina Szyndlera na stanowisku rzecznika komendanta stołecznego policji.

Dotychczasowym rzecznikiem ABW była ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska, która swoją funkcję pełniła od 2008 roku, a do służby została przyjęta w 1992 roku.

Co ciekawe przy poprzedniej zmianie rzecznika ABW w 2008 roku podano informację o powodach zmiany. Po 10 latach sprawowania tej funkcji dotychczasowa rzecznik ppłk Magdalena Stańczyk wystąpiła do szefa ABW z prośbą o odwołanie i powierzenie jej innych obowiązków. O decyzji przesądziły względy osobiste. Tym razem jednak na temat przyczyn zmiany na stanowisku rzecznika Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego milczy.

Jeszcze wczoraj ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska w rozmowie z PAP informowała o prowadzonym przez ABW śledztwie ws. Amber Gold, które zleciła agencji gdańska prokuratura. Ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska oświadczyła wczoraj, że 6 maja br. Bank Gospodarki Żywnościowej zawiadomił ABW o podejrzeniu „prania pieniędzy” przez Amber Gold. Zawiadomienie to ABW przekazała Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku. 28 czerwca prokuratura śledztwo w sprawie „dopuszczenia od września 2010 r. do 15 maja 2012 r. w Gdańsku, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie łącznej 25 milionów zł przez wprowadzenie w błąd nieustalonych osób w ten sposób, iż wpłacane przez kontrahentów kwoty na zakup złota i zabezpieczenia w ten sposób lokat oraz gwarantowanych odsetek, w rzeczywistości wydatkowano na inne przedsięwzięcia o charakterze gospodarczym i nie związane z taką działalnością”. Jednocześnie ppłk Koniecpolska-Wróblewska zdementowała doniesienia Radia ZET, które sugerowało, że taki tytuł śledztwa oznacza, iż „prokuratura i ABW podejrzewają, że Amber Gold nie kupowało złota”.


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Armia ugasi pożar w Amazonii?

pożar w Amazonii / twitter.com/@iaccenters_en

  

Brazylijskie wojsko wyraża gotowość do walki z rekordową liczbą pożarów w Amazonii - poinformował szef armii Edson Leal Pujol. Taką możliwość, w związku z rosnącą presją międzynarodową, rozważa także prezydent Brazylii Jair Bolsonaro.

"Wszyscy, którzy nalegają na ochronę brazylijskiej Amazonii, powinni wiedzieć, że nasi żołnierze zawsze będą czujni i gotowi do obrony i odparcia wszelkiego rodzaju zagrożeń"

- powiedział Pujol w przemówieniu podczas ceremonii Dnia Żołnierza w stolicy kraju Brasilii.

Zmobilizowanie armii rozważa także Bolsonaro, który pod presją opinii międzynarodowej zmienia swoje podejście do pożarów. Po tym, jak uznał szalejący ogień za zjawisko naturalne, a następnie oskarżył o wywoływanie pożarów organizacje pozarządowe, w piątek wyraził gotowość do zdecydowanych działań. Na pytanie dziennikarzy, czy do akcji wkroczy wojsko, odpowiedział: "Należy tego oczekiwać".

Prezydent ujawnił, że w piątek po południu czasu lokalnego spotka się z zespołem składającym się z ministrów obrony, środowiska oraz spraw zagranicznych w celu omówienia problemu i uzgodnienia środków do walki z pożarami.

Dzień wcześniej Bolsonaro stwierdził, że Brazylia nie ma środków, aby walczyć z pożarami. "Amazonia jest większa od Europy, jak można walczyć z kryminalnymi podpaleniami na takim obszarze? Nie mamy na to środków" - mówił dziennikarzom.

Według oficjalnych danych pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z takim samym okresem w ub. roku. Pastwą płomieni padły rozległe obszary puszczy tropikalnej, która jest uważana za "płuca Ziemi" i jednym z najważniejszych czynników hamujących zmiany klimatyczne.

Pożary tropikalnych lasów deszczowych w Amazonii są normalnym zjawiskiem o tej porze roku. Jednak tym razem ekolodzy twierdzą, że znaczna część tych pożarów jest celowo wzniecana przez farmerów, którzy chcą w ten sposób powiększyć pastwiska i pola uprawne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl