Czego wystraszyło się Ministerstwo Zdrowia?

Gdy wczoraj na łamach portalu Niezależna.pl informowaliśmy o skandalu w resorcie zdrowia, w biurze prasowym MZ zapewniano nas, że wkrótce uzyskamy odpowiedź na zadane przez nas pytania.

Gdy wczoraj na łamach portalu Niezależna.pl informowaliśmy o skandalu w resorcie zdrowia, w biurze prasowym MZ zapewniano nas, że wkrótce uzyskamy odpowiedź na zadane przez nas pytania. Mijały godziny, a odpowiedź nie nadchodziła...

Portal Niezależna.pl jako jeden z pierwszych poinformował wczoraj, że resort zdrowia zwolnił ok. 20 pracowników Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji. Zwolnieni pracownicy czują się oszukani i podkreślają, że byli zatrudnieni na umowy zlecenia, lecz od lipca pracowali nielegalnie i nie otrzymali wynagrodzeń.

Próbowaliśmy uzyskać stanowisko Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie i w biurze prasowym resortu chcieliśmy się dowiedzieć, czy władze MZ zdawały sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej w departamencie oraz dlaczego pracownicy departamentu od lipca pracowali bez żadnych umów i kiedy mogą spodziewać się otrzymania należnych pensji.

W biurze prasowym Ministerstwa Zdrowia poinformowano nas, że rzecznik resortu jest obecnie nieosiągalna, jednak ostatecznie zapewniono nas, że rzecznik MZ zapozna się z naszymi pytaniami i postara się do nich ustosunkować możliwie najszybciej. Zapewniono nas także, że odpowiedź resortu otrzymamy drogą e-mailową (w e-mailu zwrotnym z naszymi pytaniami do resortu). Mijały godziny, a odpowiedź Ministerstwa Zdrowia nie nadchodziła. Wreszcie w godzinach wieczornych (kilka godzin po naszej publikacji) Polska Agencja Prasowa opublikowała wyjaśnienia rzecznik resortu zdrowia Agnieszki Gołąbek.

Wbrew informacjom przekazanym przez naszego informatora rzecznik MZ twierdzi, że „w jednym z departamentów kilka osób pracowało od lipca bez ważnej umowy-zlecenia”. Ponadto rzecznik MZ dementuje liczbę zwolnionych pracowników i zapewnia, że chodzi jedynie o kilka osób, a nie o 20. Rzecznik MZ oświadczyła także, że cała sprawa jest wyjaśniana, a wobec osób odpowiedzialnych zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe. Zgodnie z zapewnieniami resortu, zwolnieni pracownicy mogą liczyć na otrzymanie zaległych wynagrodzeń, ponieważ dwa dni temu podpisano decyzję o o przesunięciu środków pomiędzy budżetami departamentów, m.in. na realizację umów-zleceń, co zdaniem rzecznik resortu zdrowia pozwoli wypłacić zaległe wynagrodzenia.

Zastanawiające jest, że przez cały dzień biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia nie zdołało odpowiedzieć na zadane przez nas pytania, a mediom przekazano jedynie lakoniczny komunikat sprzeczny z ustaleniami zarówno portalu Niezależna.pl jak i radia RMF FM, które niezależnie od siebie uzyskały od swoich informatorów potwierdzenie dla informacji o zwolnieniu ok. 20 osób z jednego z najważniejszych departamentów w resorcie zdrowia. Bez odpowiedzi pozostaje nadal pytanie, czy Ministerstwo Zdrowia zdawało sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej w departamencie i jakie kroki podjęto, żeby zapobiec zwolnieniom.


 

 Źródło:

Piotr Łuczuk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo