Odnaleziono zaginione secesyjne naczynie na wodę święconą

  

Liczące ok. 120 lat naczynie na wodę święconą, pochodzące z kościoła na szczecińskim Skolwinie udało się odnaleźć dzięki współpracy proboszcza parafii z policją. Secesyjny kociołek z mosiądzu został podrzucony na plebanię, prawdopodobnie po nieudanej próbie sprzedaży.

Informację o zaginionym naczyniu proboszcz parafii Chrystusa Króla w Szczecinie-Skolwinie znalazł w publikacji dotyczącej zaginionych regionalnych zabytków. Skontaktował się z jej autorem, koordynatorem wojewódzkim do zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom KWP w Szczecinie kom. drem Markiem Łuczakiem.

Proboszcz jakiś czas temu znalazł w pomieszczeniu gospodarczym pogniecione naczynie, wcześniej jednak nie mógł ustalić, czym jest. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że najprawdopodobniej ktoś chciał oddać je na skup złomu, a kiedy to się nie udało – podrzucił do otwartego pomieszczenia. Naczynie nie jest zgniecione przypadkowo, ale tak, aby zrobić z niego kostkę.

– wyjaśnił kom. Łuczak.

Dodał, że mimo uszkodzenia pewne jest, iż odnalezione naczynie jest tym samym, które widnieje na fotografii wykonanej w latach 90. XX w., a które zaginęło po 1998 r. Pochodzi – jak wskazał policjant – najprawdopodobniej z końca XIX lub początku XX w. Jak wyjaśnił kom. Łuczak, naczynie o średnicy podstawy mierzącej ok. 38 cm mogło być otwieraną kropielnicą lub pełnić funkcję chrzcielnicy. Policjant zaznaczył, że w pracowni metalu możliwe będzie przywrócenie poprzedniej formy naczynia, które jest kompletne, nie ma jedynie pokrywki. Nosi ślady uszkodzeń ornamentu zdobiącego jego obrzeże – prawdopodobnie miało to utrudnić jego identyfikację. Planowane jest odrestaurowanie zabytku i ponowne wyeksponowanie go.

Policja wciąż poszukuje pozostałych zaginionych zabytków ze szczecińskich kościołów. To m. in.: cynowe lichtarze z 1797 r. z kościoła seminaryjnego, XIX-wieczna monstrancja z kościoła w Stołczynie, rzeźba Chrystusa z ok. 1750 r. czy dwie figury Ewangelistów z ok. 1650 r. z bazyliki pw. św. Jakuba Apostoła.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Borys Budka po pytaniu naszej reporterki... ucieka z własnej konferencji prasowej! [FILM]

Borys Budka / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Lider PO na konferencji prasowej zwołanej po zakończeniu głosowań w Sejmie zaczął atakować rząd. Role jednak szybko się odwróciły, ponieważ po jednym pytaniu naszej reporterki, Borys Budka postanowił salwować się ucieczką. O co spytała szefa Platformy Obywatelskiej Cyntia Harasim? Odpowiedź na filmie z konferencji, który zamieszczamy na naszych łamach.

Borys Budka po zakończeniu głosowań grzmiał na konferencji prasowej, że „rząd oszukał miliony osób”, które wierzyły w tarczę antykryzysową, a zamiast tego otrzymali „dziurawą, tekturową płachtę”.
 
Nie byt jednak tak bardzo rozmowny, gdy jedno konkretne pytanie zadała mu nasza reporterka.

ZOBACZ FILM:
 

Chciałam spytać o stanowisko Kidawy ws. bojkotu wyborów, bo to chyba pierwszy taki przypadek w galaktyce.
- to pytanie wyraźnie zirytowało lidera Platformy Obywatelskiej.

 Nie umknęło to uwadze internautów:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts