Sytuacja jakiej nie było. Witold Bańka zapewnia: WADA chroni czystych sportowców w czasach pandemii

"Konfrontujemy się obecnie z sytuacją, która nigdy wcześniej nie miała miejsca, ale robimy wszystko, by nadal chronić czystych sportowców" - zapewnił szef Światowej Agencji Antydopingowej Witold Bańka. Nawiązał w ten sposób do pandemii koronawirusa.

Witold Bańka
Jakub Szymczuk KPRP // twitter.com/WitoldBanka

Tak jak dotychczas będziemy ściśle współpracować z organizacjami antydopingowymi, będziemy starali się je wspierać, by zachować integralność systemu antydopingowego i w możliwie najlepszy sposób chronić "czystych" sportowców

- powiedział Bańka.

Jego zdaniem najważniejsze jest, by cały system wrócił jak najszybciej do wypracowanych metod.

Będzie to możliwe, jak zostaną zniesione ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Jak podkreślił, świat zmaga się obecnie z sytuacją, która nigdy wcześniej nie miała miejsca.

Covid-19 zmusił wszystkich aktorów zaangażowanych w walkę z dopingiem do zmiany sposobu działania i dopasowania działań do istniejących możliwości. Jednak obecna sytuacja wychodzi poza ramy sportu, poza ramy walki z dopingiem. Chodzi o globalny stan wyjątkowy i naszym priorytetem musi pozostać teraz zdrowie publiczne, bezpieczeństwo i socjalna odpowiedzialność.

WADA, ze względu na obecną sytuację na świecie, zaktualizowała swoje wytyczne. Te dotyczą m.in. uzupełniania systemu przez sportowców o ich aktualnym miejscu pobytu, pobierania i przewożenia próbek, ich analizę i przekazywania informacji o wynikach.

W opublikowanym oświadczeniu WADA zapowiada, że w przyszłym tygodniu odniesie się także do wypowiedzi sportowców, którzy obawiają się, że ten okres może być wykorzystywany przez tych, którzy będą chcieli nielegalnie wspomóc sobie trening. Ograniczenia, jakie są wprowadzane na całym świecie powodują, że także kontrolerzy antydopingowi mają utrudnione zadanie.

Kilka dni temu szef POLADA Michał Rynkowski zapewnił, że kontrole nadal są prowadzone, choć w okrojonym składzie.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#doping w sporcie #koronwirus #Witold Bańka #WADA

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo