Przy wejściu do gmachu parlamentu politykom mierzono temperaturę. Ślubowanie składano w maseczkach na twarzy i w ochronnych rękawiczkach. W sali posiedzeń zainstalowano dystrybutor płynu do dezynfekcji rąk.

NRSR ma 150 posłów, którzy reprezentują sześć partii i ruchów politycznych. Cztery z nich utworzyły koalicję, która będzie miała konstytucyjną większość 95 mandatów. Obok triumfatora wyborów, antykorupcyjnego ruchu Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO), przyszłego premiera Igora Matovicza, koalicje tworzą trzy inne ugrupowania - Jesteśmy Rodziną (Sme rodina), Wolność i Solidarność (SaS) oraz Za Ludzi (Za liudi). Przewodniczącym parlamentu i drugą osobą w państwie został lider Sme rodina Borys Kollar. Po raz pierwszy od powstania Republiki Słowackiej w 1992 r, w parlamencie nie ma przedstawicieli mniejszości węgierskiej.

Wieczorem, po zakończeniu inauguracyjnego posiedzenia parlamentu, kończący urzędowanie premier Peter Pellegrini złożył w pałacu prezydenckim dymisję. Prezydent Czaputova podziękowała premierowi i członkom rządu za szybką reakcję na kryzys związany z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Rządowi zarzuciła, że nie zapobiegł podziałowi społeczeństwa oraz nadużyciom w wymiarze sprawiedliwości. Pellegrini podziękował, za jak stwierdził „krótką, ale konstruktywną współpracę”. Podkreślił, ze stosunki dwóch najwyższych przedstawicieli władz były na dobrym i wysokim poziomie i dodał - „praca z panią, była zaszczytem”.

Stanowisko po Robercie Fico, który ustąpił po fali protestów i demonstracji związanych z zamordowaniem dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej, Pellegrini objął 15 marca 2018. Nowy rząd ma zostać powołany w sobotę.