Rosja chwali się szczepionką, ale... Wracają pytania o tajemniczy wybuch w centrum badania wirusów!

Pod koniec września 2019 media obiegła informacja o wybuchu i pożarze w rosyjskim Centrum Badania Wirusów „Wektor”, które znajduje się w Kolcowie na Syberii. W obiekcie tym wykonywano tajne badania broni biologicznej w czasach sowieckich, a obecnie jest on jednym z głównych rosyjskich centrów badań nad chorobami. To właśnie dziś rosyjskie władze zakomunikowały, że w tym samym Centrum Badania Wirusów, zaledwie kilka miesięcy po tajemniczym wybuchu rozpoczęto... testowanie prototypów szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com /Creative Commons CC0/Herney

Według rosyjskich władz eksplozja była spowodowana rozszczelnieniem butli z gazem i nie wywołała większych szkód, poza tym, że jeden z pracowników ośrodka doznał poparzeń trzeciego stopnia . Jak zapewniano, do eksplozji doszło podczas remontu w pokoju inspekcji sanitarnej na piątym piętrze.

Rosjanie uspokajali wówczas, że na skutek wybuchu nie wystąpiło żadne zagrożenie biologiczne, ale zachodni eksperci im nie dowierzali, bo ośrodek w Kolcowie był miejscem w którym przechowywano zarazki czarnej ospy, eboli, wąglika i innych śmiertelnych chorób.

Do incydentu doszło zaledwie kilka tygodni po wybuchu na poligonie doświadczalnym w obwodzie archangielskim na północy Rosji w pobliżu wsi Nienkosa, gdzie testowano rakiety. Eksplozja z 8 sierpnia zabiła pięciu specjalistów nuklearnych i spowodowała znaczny wzrost poziomu promieniowania.

W Centrum Badania Wirusów „Wektor” wykonywano tajne badania broni biologicznej w czasach sowieckich, a obecnie jest on jednym z głównych rosyjskich centrów badań nad chorobami.

Incydent ten nie był pierwszym w laboratorium „Wektor”. W 2004 r. zmarł tam jeden z naukowców, po przypadkowym nakłuciu się igłą przenoszącą wirusa Ebola. Rosyjskie media twierdziły, że była to jedyna tego typu śmierć w historii Rosji. 

W latach 90-tych instytutowi groził brak funduszy. Budziło to obawy, że badacze mogą próbować "dorobić do pensji", sprzedając swoją wiedzę fachową lub rzeczywiste próbki biologiczne rządom Iraku, czy Korei Północnej. W 2006 roku w pobliżu obiektu znaleziono skrytkę z bronią, w tym granatniki należące do grupy mafijnej.

Sprawa eksplozji z września 2019 roku wróciła w kontekście dzisiejszych informacji Państwowego Instytutu Rospotriebnadzor, który podał, że w Rosji, właśnie w Centrum Badania Wirusów „Wektor” rozpoczęto testowanie prototypów szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2.

Według rosyjskich władz, naukowcy rozpoczęli już badania immunogenności na zwierzętach laboratoryjnych, przede wszystkim na myszach. Specjaliści oceniają, że wprowadzenie szczepionki jest możliwe już w czwartym kwartale br.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#koronawirus #Rosja #Centrum Badania Wirusów „Wektor”

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo