W Polsce odnotowano dotychczas 367 przypadków nowego koronawirusa, najwięcej w województwie mazowieckim – 82. Kolejne są województwa: dolnośląskie, gdzie są 53 przypadki i łódzkie, w którym potwierdzono 48 przypadków.


W woj. śląskim są 43 przypadki, w woj. lubelskim – 25, w woj. podkarpackim – 17, a w województwach wielkopolskim i warmińsko-mazurskim po 16. W woj. małopolskim jest 12 przypadków, jedenaście w kujawsko-pomorskim, zaś w woj. opolskim – 10. Po dziewięć przypadków jest z kolei w woj. pomorskim, zachodniopomorskim i lubuskim. Sześć przypadków koronawirusa potwierdzono w woj. świętokrzyskim, a jeden w woj. podlaskim.


Odnotowano pięć zgonów: dwa w woj. dolnośląskim i po jednym w woj. lubelskim, wielkopolskim i podkarpackim.

Tymczasem „New York Times” opublikował stu stronicowy raport dla rządu USA, z którego wynika, że zgodnie z przewidywaniami pandemia COViD-19 potrwa... 18 miesięcy. Taki sam okres pojawił się w opracowaniu epidemiologów z londyńskiego Imperial College.

Raport wskazuje również na zalecenia dla rządu umożliwiające przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, w tym: znaczne ograniczenie kontaktów międzyludzkich, które może być konieczne przez półtora roku - do czasu pojawienia się szczepionek, tak by nie narażać szpitali na przepełnienie.

Zaraza, wskazuje gazeta, ma wracać w kilku falach, co może doprowadzić do rozluźnienia więzi pomiędzy poszczególnymi stanami i nadwyrężyć stan kanałów komunikacyjnych oraz infrastruktury krytycznej.

Żeby przeciwdziałać pandemii, USA będą musiały najprawdopodobniej sięgnąć do prawa uchwalonego jeszcze podczas wojny z Koreą, na mocy którego rząd może zobligować przedsiębiorstwo do produkcji niezbędnych w walce z epidemią produktów

- czytamy.

PEŁNA TREŚĆ RAPORTU DOSTĘPNA TUTAJ [KLIKNIJ]