Pożegnanie ostatniego obrońcy Westerplatte

  

Z wojskowymi honorami odbył się pogrzeb ostatniego obrońcy Westerplatte. Major Ignacy Skowron spoczął na cmentarzu w Brzezinach pod Kielcami. Uroczystość zgromadziła kilkaset osób.

W homilii podczas Mszy św. pogrzebowej proboszcz parafii Brzeziny, w której mjr Skowron przeżył ponad 60 lat, wspominał go jako skromnego, ciężko pracującego człowieka. Podkreślał jego troskę o żonę i dzieci oraz szacunek do minionych czasów. Na zakończenie przeczytał list, w którym ostatni Westerplatczyk żegnał się z najbliższymi, życząc im, aby nigdy w życiu nie doznali wojny i niewoli.

Pogrzeb odbył się zgodnie z ceremonią wojskową. Trumnę majora Skowrona odprowadziło na parafialny cmentarz kilkadziesiąt pocztów sztandarowych i kompania honorowa Wojska Polskiego. Towarzyszył mu także oddział żołnierzy w mundurach z 1939 roku, sformowany przez grupy rekonstrukcyjne z całego regionu.

Ignacy Skowron urodził się w 1915 roku w Osinach (gmina Piekoszów) w regionie świętokrzyskim. Od 1938 roku służył w 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, który w marcu 1939 roku został skierowany, rozkazem Ministerstwa Spraw Wojskowych, do pełnienia służby wartowniczej w Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. W nocy 1 września 1939 roku, kiedy padł wystrzał z krążownika Schleswig-Holstein, mjr Skowron pełnił służbę. Widział pierwszy pocisk spadający na bramę jednostki. Wielokrotnie wspominał, że żołnierze dowiedzieli się o ataku na całą Polskę dopiero wieczorem. Ich zadaniem było bronić składnicy przez 24 godziny. Czwartego dnia obrony dotarł do nich komunikat, że marszałek Edward Śmigły-Rydz nadał całej załodze krzyże Virtuti Militari za męstwo. Wytrwali w placówce do 7. dnia.

Po kapitulacji mjr Skowron trafił do najpierw Stalagu 1A w okolicach Królewca, a później do pracy w niemieckim majątku ziemskim. Na początku 1941 roku, ze względu na ciężką chorobę, został zwolniony z niewoli i powrócił w rodzinne strony. Kilka miesięcy później podjął się pracy na kolei i rozpoczął działalność konspiracyjną. Najpierw Związkowi Walki Zbrojnej, później Armii Krajowej składał meldunki o transportach niemieckich i przemieszczaniu się wojsk.

Po wojnie, do połowy lat siedemdziesiątych pracował na kolei jako torowy. Przez kilkadziesiąt lat major Ignacy Skowron aktywnie wspierał środowiska westerplatczyków i czwartaków. Spotykał się z młodzieżą i brał udział w uroczystościach rocznicowych, gdy tylko pozwalało mu na to zdrowie. W maju otrzymał nominację na stopień majora. Był kawalerem Orderu Wojennego Virtuti Militari. Zmarł w niedzielę w Kielcach. Miał 97 lat.


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Nożownik z Oslo to terrorysta?

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/PublicDomainPictures

  

Zatrzymano 20-letniego obywatela Rosji, który w czwartek w Oslo zaatakował nożem kobietę - poinformował norweski wywiad, według którego napaść ta mogła mieć podłoże terrorystyczne.

Do zdarzenia doszło w supermarkecie w centrum norweskiej stolicy ok. godz. 13. Kobieta została zaatakowana, kiedy płaciła za zakupy.

Nie mogę wdawać się w szczegóły przesłuchania, ale on (zatrzymany) powiedział, że chciał dokonać zamachu terrorystycznego i zabić więcej ludzi 

- oświadczyła szefowa norweskiego wywiadu (PST) Benedicte Bjoernland w czasie konferencji prasowej.

Ofiara ataku znajduje się w szpitalu. Jej stan lekarze oceniają jako krytyczny - wskazała Bjoernland.

Dodała, że policja bada możliwe powiązania zatrzymanego z islamskimi ekstremistami.

Szefowa służb poinformowała, że obywatel Rosji przybył do Norwegii w czwartek, przejeżdżając przez Szwecję.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl