ZUS pomoże przedsiębiorcom w trudnej sytuacji! Co zrobić, by uzyskać wsparcie? ZOBACZ

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/StartupStockPhotos

  

Możliwość odroczenia terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych - to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa – podał nam Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, odroczenie terminu płatności składek w uproszczonym trybie będzie dotyczyło wyłącznie składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r.

Prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki przedstawili wczoraj odpowiedź na kryzys gospodarczy w związku z epidemią koronawirusa - Tarczę Antykryzysową. Pakiet antykryzysowy podzielony został na pięć głównych części: obrony przed utratą miejsc pracy, wsparcia dla służby zdrowia, bezpieczeństwa systemu finansowego, wsparcia dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne

Zapytaliśmy Pawła Żebrowskiego, rzecznika prasowego ZUS o szczegóły dotyczące przedsiębiorstw.

Zgodnie z nowym zarządzeniem ZUS przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności w układach ratalnych.

Będzie to jeden dokument, w którym dodatkowo zawarte będzie oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności

– wyjaśnia prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.
 
Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych osób może to być trudny czas. Cały czas zastanawiamy się w jaki jeszcze sposób pomóc osobom prowadzącym małe firmy

– dodaje prezes ZUS.
 
Jak informuje nas rzecznik Zakładu wniosek będzie mógł być złożony poprzez PUE, wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach ZUS lub przesłany na specjalny adres e-mail oddziału ZUS.
 
„Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie będzie dotyczyło wyłącznie składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r. (dotyczyć będzie również składek, których termin płatności już upłynął) oraz zawartych już układów ratalnych i odroczeń z terminami płatności od marca do maja 2020 r.

– podał nam Paweł Żebrowski.
 
Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie wdrażania postępowania przedegzekucyjnego, egzekucyjnego oraz stosowania sankcji.

Jakie składki możesz odroczyć?

„Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych” – czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

Tym samym rzecznik ZUS podkreśla, że złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składek nie gwarantuje udzielenia tej ulgi.

„Jeżeli ZUS odmówi odroczenia, musisz zapłacić należne składki wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie” – podaje nam Zakład.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Czechy: 16 zakażonych osób zmarło

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/1662222

  

W Czechach u 2743 osób stwierdzono dotąd zakażenie koronawirusem, a 16 zakażonych osób zmarło - wynika z najnowszego bilansu, opublikowanego w niedzielę przez resort zdrowia. Władze sanitarne zapowiedziały zniesienie o północy kwarantanny w 21 gminach w pobliżu Ołomuńca.

Komentując nowy bilans, media czeskie przypomniały, że informacje zbierane w czasie weekendu są nieprecyzyjne, ponieważ laboratoria prowadzące testy na obecność koronawirusa nie pracują w podobnym obłożeniu, co w ciągu tygodnia. Tym samym w poniedziałek można spodziewać się bilansu z kolejnym, większym wzrostem zachorowań - wskazano.

Ministerstwo zdrowia nie zmieniło w niedzielę pozytywnego bilansu związanego z wyleczeniem z COVID-19. W dalszym ciągu lekarze odnotowują 11 takich przypadków. Poinformowano także o przeprowadzeniu dotąd 40 tys. 700 testów na obecność koronawirusa.

Część ze stwierdzonych w sobotę i niedzielę zakażeń dotyczy pensjonariuszy domów opieki dla seniorów. W placówce w Brzevnicy w kraju (województwie) Wysoczyna zakaziło się 20 z 22 mieszkańców oraz 9 członków personelu. Jedna z seniorek, która miała także inne zaawansowane choroby, zmarła w szpitalu. Placówka została objęta kwarantanną, a władze samorządowe poprosiły o pomoc wojsko.

Służby sanitarne zapowiedziały, że o północy w niedzieli na poniedziałek przestanie obowiązywać wprowadzona 16 marca kwarantanna dwóch miast – Litovel i Uniczov - oraz 19 gmin w pobliżu Ołomuńca, w których mieszka około 24 tys. osób.

Odwołane zostaną policyjne patrole i posterunki, które blokowały dojazd do i zamkniętego regionu. Zdaniem ekspertów wprowadzony zakaz opuszczania domów spełnił swoje zadanie i powstrzymano rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts