Śledztwo w Madrycie zostało zainicjowane po zgłoszeniach ze strony kilku rodzin zmarłych seniorów oraz stowarzyszenia reprezentującego podopiecznych domu Monte Hermoso. W ciągu dnia liczba potwierdzonych w tej placówce zgonów wskutek koronawirusa zwiększyła się z 15 do 17.

Jak ustaliła telewizja publiczna TVE, śledczy nie wykluczają, że łączna liczba seniorów, którzy zmarli w stołecznym domu spokojnej starości z powodu zakażenia koronawirusem, może wynosić ponad 20.

Od wtorkowego wieczora z domu Monte Hermoso, w którym przebywa około 130 seniorów, przewieziono do stołecznych szpitali kilku zainfekowanych podopiecznych tej placówki. Jedno ze źródeł w prokuraturze ujawniło dziennikowi “El Pais”, że liczba śmiertelnych ofiar w tym obiekcie “będzie większa”.

Podobne dochodzenie ruszyło też wobec władz domu seniora Sanitas San Martin w Vitorii, stolicy Kraju Basków, na północy Hiszpanii. Do popołudnia potwierdzono tam osiem zgonów z powodu infekcji Covid-19. Szacuje się, że około połowa z łącznego grona 90 podopiecznych tej placówki jest już zainfekowana koronawirusem.

Pomiędzy wtorkiem a środą w Hiszpanii zanotowano 67 nowych zgonów z powodu koronawirusa. Liczba ofiar śmiertelnych sięga już 558, a zakażonych jest ponad 13,7 tys. osób.

Z danych hiszpańskiego ministerstwa zdrowia wynika, że osoby w wieku emerytalnym dominują wśród pacjentów umierających z powodu zainfekowania koronawirusem.