Wpływ epidemii na naszą psychikę. Jak działają mechanizmy paniki?

Obecna epidemia zostawi ślad w naszej w psychice. Negatywne skutki będą szczególnie widoczne przy długotrwałym, nadmiernym zwracaniu uwagi na zagrożenia. Sytuacja taka może zwiększać problemy psychiczne. Jest to niebezpieczne dla osób ze skłonnościami psychotycznymi. Zaczynają one postrzegać otaczającą rzeczywistość w jednym, niezdrowym kluczu.

geralt

Osoby, które myślą i działają pod wpływem lęku, są bardziej podatne na psychozę. Strach przed epidemią może wywołać tendencyjne postrzeganie świata i skupianie uwagi głównie na wybranych aspektach rzeczywistości, np. tylko na zagrożeniach. Po latach może się to przerodzić w jakiś rodzaj psychozy. Im większy poziom lęku społecznego, im dłużej trwa, tym bardziej może wpływać na powstawanie objawów psychotycznych.

Lekkie objawy psychotyczne nie są czymś niezwykłym. Prawie każdy przynajmniej raz w życiu doświadczył objawów podobnych do symptomów psychozy: poczucia, że się jest w jakiś sposób prześladowanym; że jakaś instytucja ma coś przeciwko mnie i specjalnie mnie karze, że z jakiegoś powodu towarzyszy mi pech i ciąży na mnie fatum i prawie wszystko co robię mi się nie udaje.

Obecny strach przed zarażeniem koronawirusem w pewnej mierze ma efekt pozytywny, bo zwiększa naszą ostrożność, dodatkowo mobilizuje do zachowania zaleceń Ministerstwa Zdrowia.

Jednak gdy obawa i strach zdominują nasze myślenie i działanie, zaczną się pojawiać destrukcyjne konsekwencje społecznej psychozy. W każdym człowieku widzi się przede wszystkim zagrożenie, 

Panika

Nieustanne koncentrowanie się na epidemii może przejść w indywidualne lub zbiorowe zachowania paniczne. Panika to rodzaj gwałtownej emocji, bliskiej przerażeniu. Dla wielu uczonych panika jest zespołem objawów towarzyszących zaburzeniom lękowym. Często powracające napady panicznego lęku, spowodowanego obawą o swoje zdrowie lub życie, mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. 

Bodźcem, wywołującym napad może być wszystko, nawet drobna myśl, niezwiązana z bieżącą sytuacją. Napadom towarzyszą często objawy somatyczne – różne bóle, kołatanie serca, charakterystyczne dla zawału.

Do końca nie wiadomo, co dokładnie powoduje ataki. Naukowcy podają, że istotne mogą być czynniki genetyczne, nadmiernie odczuwany stres albo traumatycznym przeżycia.

Jak temu przeciwdziałać? Starać się redukować poziomu odczuwanego lęku i unikać nadmiernego koncentrowania się na zagrożeniach. Rozwijać nasze hobby i różne zainteresowania, więcej czytać, oglądać filmy, słuchać muzyki. Więcej dbać o relaks i odpoczynek, stosować masaż, aromaterapię, np. kojące efekty daje olejek eteryczny z lawendy, bergamotki (działa przeciwbólowo i przeciwnapięciowo, łagodzi objawy depresji).Stosować ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, terapię ziołową, np. picie naparu z melisy, przyjmować magnez, witaminę D3 – co pomaga w redukcji lęku i napięcia emocjonalnego.

Panika społeczna

Może ją wywołać strach przed czymś nieznanym, niebezpiecznym. Strach może być tak silny, że człowiek ogarnięty paniką nie zastanawia się nad swoim zachowaniem. Działa pod wpływem emocji i strachu. Panikę może również wywołać przedłużające się wyczekiwanie na zapowiadane, niepokojące wiadomości lub nieznajomość sytuacji i charakteru zagrożenia, a także sposobów zachowania się w konkretnej sytuacji kryzysowej.

Najlepszym sposobem przeciwdziałania panice jest świadomość realnych zagrożeń i konkretnych sposobów radzenia sobie z nimi.

 

Źródło: niezalezna.pl

#epidemia #pandemia #panika #styl życia #zdrowie #koronawirus

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo