Uwaga, sekty

  

Wakacje to czas wzmożonej aktywności różnego rodzaju sekt i ruchów religijnych. Z pozoru niewinne znajomości i fascynacje często prowadzą do zniewolenia, a osoby uwikłane i ich rodziny muszą prosić o pomoc specjalistów z ośrodków pomocy dla ofiar sekt.

Z prowadzonych przez Watykan badań wynika, że grupę najbardziej wrażliwą i narażoną na działanie sekt stanowi młodzież, a zwłaszcza osoby niemające oparcia wśród najbliższych i bezrobotne. Zdarza się jednak, że nowe ruchy religijne wabią w swoje szeregi ludzi zamożnych, aby czerpać korzyści z ich pozycji społecznej i majątku.

Mechanizm działania sekt w większości wypadków jest taki sam. Przywódca (guru) sprawuje autorytarne rządy nad członkami i traktuje ich jedynie jako narzędzia służące do osiągnięcia obranych przez siebie celów. Takie działania często wiążą się z psychomanipulacją i prowadzą do zniewolenia oraz zerwania wszelkich kontaktów z rodziną i przyjaciółmi.

Z informacji opublikowanych przez Dominikański Ośrodek Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach wynika, że bardzo często powstają one przez oddzielenie się pewnej grupy wyznawców od macierzystej organizacji religijnej – często od Kościoła. Zdarza się nawet, że dane grupy działają w ramach Kościoła, a z czasem odchodzą same lub zostają usunięte. W wielu wypadkach powstanie sekt wiązało się z rozłamami we wspólnotach wyznaniowych lub z dążeniem do ustanowienia nowych zasad religijno-moralnych. Z tego względu stanowią one dla Kościoła poważne zagrożenie, a katolicy powinni wiedzieć, jak radzić sobie w kontaktach z ich przedstawicielami i w jaki sposób pomagać osobom już uwikłanym.

Specjaliści podkreślają, że w początkowej fazie uzależnienia od danej grupy ważne jest podjęcie przez rodzinę i przyjaciół zdecydowanych działań i jak najszybszy kontakt z kompetentnymi osobami zajmującymi się problematyką sekt i nowych ruchów. W miarę możliwości należy zebrać jak najwięcej informacji o grupie, do której należy adept, ustalić nazwisko założyciela, poznać jej historię i zasady działania. Pomocne może się okazać dyskretne dokumentowanie niepokojących objawów w zachowaniu adepta oraz ustalenie terminów i miejsc spotkań grupy. Wiele sekt żąda od swoich członków dużych kwot lub dóbr materialnych, dlatego należy jak najszybciej zabezpieczyć rodzinne konto i majątek. Psychologowie zwracają natomiast uwagę, że mimo wszystko istotne jest podtrzymywanie więzi i kontaktu z adeptem, przy jednoczesnym trwaniu przy swoich poglądach i odporności na indoktrynację.

Więcej informacji na temat pomocy ofiarom sekt można znaleźć na stronie www.badzwolny.eu

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

"Emerytura plus" zagwarantowana w ustawie? Premier przedstawia plany

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/beejees

  

Chcemy, żeby świadczenie "Emerytura plus" było gwarantowane ustawowo i było dostępne dla emerytów w kolejnych latach – zapewnił dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Przeznaczając taką samą kwotę każdemu w ramach tego programu, pokazujemy elementarną sprawiedliwość – dodał.

Szef rządu wspólnie z szefową MRPiPS Bożeną Borys-Szopą odwiedził dzisiaj Dom Kultury w Halinowie w woj. mazowieckim. Premier podczas briefingu potwierdził swoją wcześniejszą deklarację, że rząd zamierza corocznie wypłacać tzw. trzynastą emeryturę.

- Chcemy, żeby program "Emerytura plus" był dostępny dla emerytów w kolejnych latach. Chcemy, żeby był też bardziej sprawiedliwie skonstruowany, bo emerytury w Polsce są niskie, czasami naprawdę niskie. Przeznaczając taką samą kwotę każdemu w ramach "Emerytury plus", pokazujemy elementarną sprawiedliwość

– powiedział. Premier, mówiąc o wsparciu dla seniorów wymienił także m.in. waloryzacje rent i emerytur.

Podkreślił, że państwo musi dbać o godność swoich obywateli.

- Tworzenie polityki opartej na wartościach jest w naszym DNA, w naszym kodzie genetycznym i to jest moje zobowiązanie dla państwa – tworzenie takich polityk, które będą jak najbardziej oparte na zasadzie solidarności, sprawiedliwości

 – dodał Morawiecki.

Z kolei minister Borys-Szopa zaznaczyła, że "Emerytura plus" to szczególnie ważne wsparcie dla tych osób starszych, które pobierają niskie świadczenia, także te znacznie poniżej emerytury czy renty minimalnej.

- W sumie jednorazowe świadczenie pieniężne trafiło do ponad 9,8 mln osób, w tym ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów

 – wskazała minister rodziny. "Bardzo się cieszymy, że pójdziemy z tym programem dalej, w następne lata" – dodała.

Zgodnie z uchwaloną na początku kwietnia ustawą trzynasta emerytura była wypłacona osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

"Trzynastą emeryturę" otrzymały także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia miały już przyznane prawo do tego świadczenia).

Świadczenie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl