Uwaga, sekty

  

Wakacje to czas wzmożonej aktywności różnego rodzaju sekt i ruchów religijnych. Z pozoru niewinne znajomości i fascynacje często prowadzą do zniewolenia, a osoby uwikłane i ich rodziny muszą prosić o pomoc specjalistów z ośrodków pomocy dla ofiar sekt.

Z prowadzonych przez Watykan badań wynika, że grupę najbardziej wrażliwą i narażoną na działanie sekt stanowi młodzież, a zwłaszcza osoby niemające oparcia wśród najbliższych i bezrobotne. Zdarza się jednak, że nowe ruchy religijne wabią w swoje szeregi ludzi zamożnych, aby czerpać korzyści z ich pozycji społecznej i majątku.

Mechanizm działania sekt w większości wypadków jest taki sam. Przywódca (guru) sprawuje autorytarne rządy nad członkami i traktuje ich jedynie jako narzędzia służące do osiągnięcia obranych przez siebie celów. Takie działania często wiążą się z psychomanipulacją i prowadzą do zniewolenia oraz zerwania wszelkich kontaktów z rodziną i przyjaciółmi.

Z informacji opublikowanych przez Dominikański Ośrodek Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach wynika, że bardzo często powstają one przez oddzielenie się pewnej grupy wyznawców od macierzystej organizacji religijnej – często od Kościoła. Zdarza się nawet, że dane grupy działają w ramach Kościoła, a z czasem odchodzą same lub zostają usunięte. W wielu wypadkach powstanie sekt wiązało się z rozłamami we wspólnotach wyznaniowych lub z dążeniem do ustanowienia nowych zasad religijno-moralnych. Z tego względu stanowią one dla Kościoła poważne zagrożenie, a katolicy powinni wiedzieć, jak radzić sobie w kontaktach z ich przedstawicielami i w jaki sposób pomagać osobom już uwikłanym.

Specjaliści podkreślają, że w początkowej fazie uzależnienia od danej grupy ważne jest podjęcie przez rodzinę i przyjaciół zdecydowanych działań i jak najszybszy kontakt z kompetentnymi osobami zajmującymi się problematyką sekt i nowych ruchów. W miarę możliwości należy zebrać jak najwięcej informacji o grupie, do której należy adept, ustalić nazwisko założyciela, poznać jej historię i zasady działania. Pomocne może się okazać dyskretne dokumentowanie niepokojących objawów w zachowaniu adepta oraz ustalenie terminów i miejsc spotkań grupy. Wiele sekt żąda od swoich członków dużych kwot lub dóbr materialnych, dlatego należy jak najszybciej zabezpieczyć rodzinne konto i majątek. Psychologowie zwracają natomiast uwagę, że mimo wszystko istotne jest podtrzymywanie więzi i kontaktu z adeptem, przy jednoczesnym trwaniu przy swoich poglądach i odporności na indoktrynację.

Więcej informacji na temat pomocy ofiarom sekt można znaleźć na stronie www.badzwolny.eu

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Przyszła pora na... chomiki. Spurek skarży się do KE na Polskę za „narażenie ich siedlisk”

Sylwia Spurek / twitter.com / Sylwia Spurek

  

Po walce o "zdeterminowany los krów mlecznych", czy prawa łososia sałatkowego, europosłanka "Wiosny" Sylwia Spurek stanęła do walki w obronie chomika europejskiego. Parlamentarzystka wystąpiła z interpelacją do Komisji Europejskiej w sprawie budowy drogi S7.

[polecam:https://niezalezna.pl/287514-sylwia-spurek-z-wiosny-chciala-stanac-w-obronie-greenpeace-zaliczyla-kolejna-wpadke]

Podczas budowy odcinka drogi ekspresowej S7 pod Miechowem narażone są siedliska chomika europejskiego, który jest gatunkiem zagrożonym. Inwestor ignoruje głos ekologów i lokalnej społeczności. Postanowiłam wystąpić do KE z interpelacją poselską w tej sprawie

- napisała europosłanka "Wiosny" Sylwia Spurek na swoim koncie na Twitterze.

 

 

Na komentarze długo nie trzeba było czekać: 

 

 

[polecam:https://niezalezna.pl/293201-spurek-walczy-o-los-zwierzat-i-nosi-z-nich-paski-ale-hitem-jest-tlumaczenie-weganki]

Wystąpienia Spurek regularnie stają się "hitami", jak jej walka o prawa łososia wykorzystywanego w daniach wegetariańskich w Parlamencie Europejskich. Europosłanka publicznie manifestowała swój sprzeciw w kwestii polowania na ptaki i która zajęła się losem krów mlecznych "zdeterminowanym przez ich płeć", gwałconych i molestowanych przez dojenie. Niedawno zaliczyła też wielką wpadkę, prezentując się w skórzanym - a jakże - pasku.

Przy tej okazji zresztą kuriozalne były jej tłumaczenia:

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl