Biuro zaznaczyło jednak, że ostateczną decyzję w sprawie organizowania nabożeństw będą mieć biskupi poszczególnych diecezji.

Decyzja Konferencji Episkopatu ma związek z wydanym w poniedziałek przez rząd Portugalii zakazem organizowania zgromadzeń z udziałem ponad 100 osób. Wcześniej gabinet Antonia Costy wprowadził zakaz imprez, w których w zamkniętym pomieszczeniu uczestniczy 1000 osób, a na świeżym powietrzu – 5 tys.

Konferencja Episkopatu Portugalii skierowała też we wtorek do diecezji wskazówki dotyczące organizowania pogrzebów. Zgodnie z zaleceniami biskupów w ceremoniach tych będą mogli brać udział tylko członkowie najbliższej rodziny.

- W bardzo małym gronie powinny też odbywać się uroczystości chrztu oraz sakramentu małżeństwa. Sugerujemy, by przekładać ich terminy

 - poinformował portugalski Episkopat.

W niedzielę w większości kościołów w Portugalii odprawiane były msze św. z udziałem wiernych, ale frekwencja na tych nabożeństwach była bardzo niska. W wielu diecezjach ordynariusze wydali dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej mszy.

W poniedziałek zanotowano w Portugalii pierwszy zgon z powodu koronawirusa. Zainfekowanych nim jest blisko 340 mieszkańców tego kraju.