Episkopat Portugalii wprowadza restrykcje. Wspólnotowe msze św - zawieszone

Konferencja Episkopatu Portugalii zawiesiła odprawianie wspólnotowych mszy świętych i wprowadziła restrykcje w sprawie pogrzebów. Jak poinformowało dzisiaj biuro prasowe Konferencji Episkopatu, decyzja wynika z ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Sanktuarium w Fatimie; zdjęcie ilustracyjne
By Therese C - Flickr: DSCN5573, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56845332

Biuro zaznaczyło jednak, że ostateczną decyzję w sprawie organizowania nabożeństw będą mieć biskupi poszczególnych diecezji.

Decyzja Konferencji Episkopatu ma związek z wydanym w poniedziałek przez rząd Portugalii zakazem organizowania zgromadzeń z udziałem ponad 100 osób. Wcześniej gabinet Antonia Costy wprowadził zakaz imprez, w których w zamkniętym pomieszczeniu uczestniczy 1000 osób, a na świeżym powietrzu – 5 tys.

Konferencja Episkopatu Portugalii skierowała też we wtorek do diecezji wskazówki dotyczące organizowania pogrzebów. Zgodnie z zaleceniami biskupów w ceremoniach tych będą mogli brać udział tylko członkowie najbliższej rodziny.

- W bardzo małym gronie powinny też odbywać się uroczystości chrztu oraz sakramentu małżeństwa. Sugerujemy, by przekładać ich terminy

 - poinformował portugalski Episkopat.

W niedzielę w większości kościołów w Portugalii odprawiane były msze św. z udziałem wiernych, ale frekwencja na tych nabożeństwach była bardzo niska. W wielu diecezjach ordynariusze wydali dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej mszy.

W poniedziałek zanotowano w Portugalii pierwszy zgon z powodu koronawirusa. Zainfekowanych nim jest blisko 340 mieszkańców tego kraju.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Portugalia #episkopat #koronawirus

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo