Duda odznaczony wysokim węgierskim odznaczeniem. "Wiele uczynił dla obrony interesów dwóch krajów"

Prezydent Węgier Janos Ader pozdrowił dziś w liście prezydenta Polski Andrzeja Dudę, który ze względu na epidemię koronawirusa odwołał swą planowaną wizytę na Węgry. Tym samym prezydent Duda nie odbierze osobiście przyznanego mu wysokiego węgierskiego odznaczenia.

fot. Jakub Szymczuk/ prezydent.pl

Ader w imieniu swoim i żony wyraził szczery żal z powodu odwołania spotkania oraz obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które miały w tym roku odbyć się na wyspie Csepel, będącej dzielnicą Budapesztu.

Jak zaznaczył, z tego względu nie będzie miał możliwości osobiście przekazać Dudzie najwyższego węgierskiego odznaczenia, jakie może otrzymać głowa innego państwa: Wielkiego Krzyża Orderu Zasługi Węgier z łańcuchem i złotoramienną gwiazdą.

Ader zacytował też laudację, którą zamierzał wygłosić podczas wizyty Dudy.

"Jako oddany przyjaciel naszej ojczyzny i mąż stanu wyraźnie dostrzegający znaczenie skoordynowanego występowania Polski i Węgier w Europie wiele uczynił dla obrony interesów dwóch krajów i wspierania naszych wspólnych dążeń

 napisał Ader o polskim prezydencie.

Węgierski prezydent podkreślił też, że Duda „konsekwentnie reprezentuje na forach międzynarodowych sprawy ważne również dla nas, na przykład odrzuca stosowanie podwójnych standardów w stosunkach europejskich i walczy o przywrócenie godności instytucji rodziny”.

Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, przypadającego 23 marca, odbywają się na przemian w Polsce i na Węgrzech. Ubiegłoroczne miały miejsce w Kielcach. W tym roku miały się odbyć na Csepelu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Andrzej Duda #Janos Ader #Węgry

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo