Uczniowie przejdą kwarantannę. Wrócili z Hiszpanii i Niemiec

Uczniowie i nauczyciele ze szkół średnich w Bytowie i Kościerzynie, którzy powracają do Polski z Hiszpanii i Niemiec przejdą obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Wszyscy poddani zostaną testom na obecność koronawirusa.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Dwutygodniowej izolacji w domu poddanych zostanie 18 uczniów oraz trzech nauczycieli z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie. Wszyscy przez tydzień przebywali w hiszpańskiej Andaluzji. Dziś około godz. 20.00 wylecą do Berlina, skąd autokarem powrócą do Polski.

Do Kościerzyny wraca młodzież z dwóch szkół ponadpodstawowych. Chodzi o 16 osób z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie, które odbywały czterotygodniowy staż w Hiszpanii oraz 42 osoby z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2, które przebywały na praktykach w Niemczech.

Od weekendu w związku z wirusem SARS-CoV-2 obowiązuje w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa; towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Zostaną przywrócone kontrole na wszystkich polskich granicach, dla cudzoziemców będą one zamknięte z odstępstwami dla osób, które w Polsce przebywają legalnie. Osoby, które przekroczą granice zostaną skierowane na 14-dniową kwarantannę.

Oznacza to, że osoby te przez dwa tygodnie - liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka - będą zobowiązane do przebywania w swoim mieszkaniu. Nie wolno im wychodzić na spacer z psem, do sklepu czy do lekarza. Nikomu nie wolno tych osób odwiedzać.

Jeśli osoba poddana kwarantannie poczuje się gorzej, a zwłaszcza jeśli będzie miała gorączkę, kaszel, problemy z oddychaniem, musi bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Do tej pory na Pomorzu stwierdzono dwa przypadki zakażenia koronawirusem.

W sumie liczba osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce zwiększyła się obecnie do 93; dwie zmarły. 12 marca zmarła 57-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Poznaniu, zaś 13 marca w szpitalu we Wrocławiu zmarł 73-letni mężczyzna. Ministerstwo Zdrowia podało w sobotę, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 1,5 tys. testów na obecność patogenu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Bytów #Kościerzyna #koronawirus

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo