Biskup gliwicki odwołuje wszystkie planowe msze święte z wiernymi w kościołach i kaplicach

Dekret odwołujący do 29 marca wszystkie planowe godziny mszy w kościołach i kaplicach diecezji gliwickiej wydał tamtejszy biskup Jan Kopiec. Kościoły mogą zostać otwarte, możliwa ma być spowiedź. Pogrzeby będą odbywały się tylko na cmentarzach.

Bp Jan Kopiec
By Adrian Tync - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87180254

Jak wynika z dekretu opublikowanego w sobotę m.in. na stronach gliwickiej kurii, bp Kopiec wydał go w związku z wprowadzeniem w piątek stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce i "mając na uwadze przede wszystkim dobro społeczeństwa".

Zgodnie z dekretem odwołane zostają planowe godziny mszy we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji gliwickiej. Kapłani mają odprawiać przewidziane msze w kościołach parafialnych lub kaplicach, według wyznaczonych na te dni intencji, jednak bez udziału ludu (sine populo).

- Nakazuję jednocześnie odprawienie jednej Mszy św. każdego dnia do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii; z powodów duszpasterskich udzielam prawa binacji i trynacji (dwukrotne lub trzykrotne odprawienie mszy przez jednego kapłana)

 - napisał bp Kopiec.

Ze względu na decyzję o sprawowaniu mszy bez udziału ludu, biskup udzielił diecezjanom i innym osobom przebywającym na terenie diecezji gliwickiej dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej mszy; jednocześnie przypomniał o możliwości uczestniczenia w mszy za pośrednictwem środków społecznego przekazu.

Dekretem zawieszone zostały też nabożeństwa "Gorzkich żali" i "Drogi Krzyżowej" we wszystkich kościołach i kaplicach; podtrzymane została też decyzja o zawieszeniu rekolekcji, misji parafialnych, wyjazdów i spotkań formacyjnych.

Biskup gliwicki zdecydował, że uroczystości pogrzebowe należy w tej diecezji ograniczyć jedynie do cmentarza, a obecność uczestników – do najbliższej rodziny (nie więcej niż 50 osób). Msza pogrzebowa może być odprawiona w dniu pogrzebu, ale bez udziału wiernych lub później, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego.

Bp Kopiec zalecił ponadto otwarcie kościołów, celem umożliwienia indywidualnej modlitwy, przy zastrzeżeniu, by w kościele nie przebywało jednorazowo więcej, niż 50 osób. Zalecił organizację dyżurów w konfesjonałach w ciągu dnia.

Zgodnie z zaleceniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zwierzchnik diecezji gliwickiej zachęcił kapłanów i osoby konsekrowane do modlitwy różańcowej w swoich wspólnotach codziennie o godzinie 20.30, zakończonej Apelem Jasnogórskim, a wiernych do tej modlitwy w ich domach.

Biskup zawiesił posługę nadzwyczajnych szafarzy komunii - do odwołania. Kapłanom polecił natomiast udawać się do domów chorych osób jedynie w sytuacji zagrożenia życia, zawsze z zachowaniem należytych środków ostrożności. Kapłani powinni zachować obowiązek rezydencji, pozostając do dyspozycji wiernych.

Kuria Diecezjalna w Gliwicach ma być czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9-12; dyżur będzie pełnił pracownik kancelarii oraz sądu biskupiego – pod kątem najpilniejszych spraw. Pozostali pracownicy kurii mają być do dyspozycji przełożonych pod telefonami, a wierni - załatwiać potrzebne sprawy za pośrednictwem księży.

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się do biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej mszy świętej i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób.

W sobotę o godz. 20.00 TVP 1 i TVP Info wyemitują orędzie szefa KEP związane ze stanem zagrożenia epidemicznego w kraju.

- W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, zachęcam do skorzystania z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach świętych

 – napisał na Twitterze abp Gądecki.

PRZYPOMINAMY:

W najbliższą niedzielę, na łamach portalu niezalezna.pl dostępne będą transmisje on-line Mszy św.

O godzinie 7 rano msza święta z Parafii św. Augustyna w Warszawie.

O godzinie 11 msza święta z Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

O godzinie 17 nabożeństwo Gorzkie Żale z klasztoru ojców benedyktynów w Tyńcu.

O godzinie 21 Apel Jasnogórski.

Msze święte z Parafii św. Augustyna w Warszawie już od 2 lat transmituje na swojej antenie Telewizja Republika.

Od poniedziałku do soboty na antenie Telewizji Republika będzie transmitowana Msza św. z Łagiewnik o godz. 6:30. Natomiast w niedzielę Msza św. o 7:00 z kościoła pod wezwaniem św. Augustyna w Warszawie.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#msze św. #Gliwice #Bp Jan Kopiec

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo