Komunikat wydany przez kardynała Nycza jest odpowiedzią na rozporządzenia organów państwowych z piątku, po tym, jak wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Zarządzenia metropolity warszawskiego są uzupełnieniem komunikatu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z czwartku.

W swoim komunikacie kardynał Nycz prosi wszystkich proboszczów i rektorów kaplic, aby zrealizowali przyjętą zasadę obecności na Mszy św. w liczbie nie większej niż 50 osób. Wiernych natomiast prosi, by korzystali z dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. zapowiedzianej w komunikacie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, a udzielonej przeze niego w piątek. Zachęca jednocześnie do uczestniczenia we Mszy św. za pośrednictwem telewizji, radia i internetu.

Media te stworzyły wiele propozycji transmisji niedzielnych Mszy św.

 - zaznaczył hierarcha.

Jak dodał w komunikacie kardynał, "szczególnie zachęcam do otwarcia kościołów z możliwością indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu i przystępowania do Sakramentu Pokuty i Pojednania".

Natomiast księży, kapelanów szpitalnych, siostry zakonne i wiernych świeckich zachęca, w swoim piśmie, do szczególnie troskliwej, roztropnej i odważnej opieki duszpasterskiej nad chorymi.

Proszę kapłanów, osoby życia konsekrowanego i świeckich o modlitwę, indywidualną i w małych wspólnotach, w intencji chorych, opiekujących się nimi, szczególnie służb medycznych i sanitarnych

 - napisał w piątek wieczorem kardynał.