Jak poinformował wydział prasowy resortu spraw wewnętrznych, wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca do 30 kwietnia tracą ważność.

Rozporządzenie w tej sprawie podpisali Szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz szef MON Mariusz Błaszczak.

"Na mocy tego przepisu kwalifikacja w roku 2020 r. zostaje zakończona w piątek 13 marca br."

- poinformowało w komunikacie MSWiA.

Zgodnie z przepisem w piątek kończą działanie powiatowe komisje lekarskie kwalifikacji wojskowej na terenie całego kraju. Jak wskazał resort, zakończenie kwalifikacji wojskowej jest związane z ryzykiem zarażenia koronawirusem. Podkreślono, że jest to działanie profilaktyczne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa.

Resort przekazał też, że od 2 lutego br. do czwartku powiatowe komisje lekarskie wydały orzeczenia lekarskie dla około 35-40 proc. osób zobowiązanych do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 r.

"Natomiast pozostałe osoby zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej w 2021 r."

- zapowiedział resort.

Łącznie w Polsce od 4 marca, czyli od dnia, gdy poinformowano o pierwszym przypadku w kraju, zdiagnozowano 64 osoby zarażone SARS-CoV-2. W czwartek odnotowano jeden przypadek śmiertelny. To pacjentka hospitalizowana w Poznaniu. Jej stan był ciężki, cierpiała też na inne choroby.