„W związku z zapowiedzią wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego oraz odpowiadając na apel Premiera RP i Ministra Zdrowia, by na czas zagrożenia pozostać w domach i nie wychodzić bez potrzeby, w trosce o zdrowie wszystkich obywateli jesteśmy zmuszeni zamknąć teren TPN do odwołania”

- czytamy.

Zamknięcie punktów wejścia do Parku obowiązywać będzie od jutra - 13 marca br. Ponadto schroniska nie będą przyjmować rezerwacji, parkingi pozostaną nieczynne, tak samo jak kolejka oraz wyciągi w rejonie Kasprowego Wierchu.

TPN zwraca uwagę, że turyści podróżują, korzystają ze środków komunikacji zbiorowej, restauracji i innych miejsc dostępnych publicznie, co może sprzyjać rozprzestrzenianiu się epidemii. 

Zamknięcie terenu Tatr nie dotyczy mieszkańców powiatu tatrzańskiego. Osoby, które aktualnie przebywają w schroniskach, proszone są o rozważenie powrotu do domów.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Według informacji podanych przez resort zdrowia, w Polsce dotąd potwierdzono 51 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 6 na Mazowszu. Jedna osoba zmarła.