Publiczności zabrakło podczas tradycyjnej ceremonii na starożytnym stadionie w Olimpii po raz pierwszy od 1984 roku. Poprzednio zamknięty charakter miała uroczystość zapalenia ognia przed igrzyskami w Los Angeles. Wówczas w ten sposób Grecy protestowali przeciwko komercjalizacji największej sportowej imprezy świata.

Tym razem liczbę uczestników z powodu pandemii ograniczono do 100. Do Grecji przyleciała grupa ok. 150 przedstawicieli Tokio, ale tylko kilkudziesięciu z nich wzięło udział w uroczystości. Wcześniej Japończycy zrezygnowali z przysłania do Olimpii grupy 340 dzieci.

Zapłonął olimpijski ogień. Obawy związane z koronawirusem pozostały

Prefektura Elida, na której terenie znajduje się Olimpia, należy do najciężej dotkniętych koronawirusem w Grecji. W całym kraju stwierdzono 99 przypadków zakażenia i jedną ofiarę śmiertelną. Burmistrz Olimpii Georgios Georgopoulos wcześniej prosił w liście do przewodniczącego MKOl Thomasa Bacha o przesunięcie ceremonii na maj.

W roli arcykapłanki wystąpiła aktorka Xanthi Georgiou, która wykorzystała paraboliczne lustro, by zapalić pochodnię od promieni słonecznych.

Od kilku tygodni trwają już rozważania, czy w związku z koronawirusem igrzyska nie zostaną przełożone lub odwołane. Bach w swoim przemówieniu nie wskazał, aby termin igrzysk był realnie zagrożony:

Na dziewiętnaście tygodni przed ceremonią otwarcia igrzysk jesteśmy wzmocnieni w naszym działaniu przez wiele organizacji z całego świata, które podejmują znaczące środki, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Przygotowania prowadzi pełen gwiazd zespół Japończyków, którzy mają wsparcie na wszystkich szczeblach władz.

Przewodzący delegacji gospodarzy tegorocznych zmagań olimpijskich Toshiaki Endo podziękował greckiemu rządowi za zachowanie środków bezpieczeństwa, a olimpijski ogień i sztafetę określił jako symbol pokoju. Zwrócił także uwagę na walkę ze zmianami klimatycznymi, którą uznał za ważny cel organizatorów igrzysk w Tokio.

Japonia wykazała się kreatywnością pod względem zrównoważonego rozwoju, technologii i wzrostu

- chwalił Bach.

Od wznieconego w czwartek ognia 24 lipca ma zapłonąć znicz olimpijski. Igrzyska mają potrwać do 9 sierpnia, a zmagania paraolimpijczyków - od 25 sierpnia do 6 września.