Msza zgodnie z zaleceniami Episkopatu Włoch i władz kraju została odprawiona bez udziału wiernych.

W orędziu, rozpowszechnionym przez Watykan, papież zawarł modlitwę do Matki Bożej, w którym poprosił o pomoc wiernym w obecnej "ciężkiej próbie".

Katolicka Agencja Informacyjna zamieściła tłumaczenie modlitwy na język polski:

O Maryjo, zawsze świecisz na naszej drodze jako znak zbawienia i nadziei. Powierzamy się Tobie, Uzdrowienie Chorych, która pod krzyżem zostałaś powiązana z cierpieniem Jezusa, trwając mocna w wierze. Ty, będąc Zbawieniem ludu rzymskiego, wiesz czego potrzebujemy i jesteśmy pewni, że sprawisz, aby tak jak Kanie Galilejskiej, mogła powrócić radość i święto po tej chwili próby. Pomóż nam, Matko Bożej Miłości, byśmy dostosowali się do woli Ojca i czynili to, co powie nam Jezus, który obarczył się naszym cierpieniem i dźwigał nasze boleści, by nas prowadzić przez krzyż, ku radości zmartwychwstania. Amen. Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko,naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Panno chwalebna i błogosławiona.

Z okazji dnia postu i modlitw w diecezji rzymskiej zorganizowano zbiórkę pieniędzy na wsparcie dla pracowników służby zdrowia, zaangażowanych w niesienie pomocy w związku z obecnym kryzysem epidemiologicznym.