W piątek o północy czasu lokalnego rozpocznie się 30 dniowy zakaz wjazdu do USA dla mieszkańców 26 krajów europejskich. Rozporządzenie to nie dotyczy Wielkiej Brytanii.

Prezydent Trump wygłosił ponad 15 minutowe orędzie skierowane do obywateli Stanów Zjednoczonych, w którym szczegółowo omówił zagrożenie koronawirusem oraz kroki, jakie podjął rząd Amerykański.

„Mieszkańcom USA nie grozi najwyższy stopień zagrożenia zarażeniem COVID-19,” powiedział Trump. „Jednak z racji na sytuację we Włoszech i to, że Unia Europejska dopuściła do tak szybkiego rozprzestrzenienia się wirusa, władze USA zdecydowały nie popełnić podobnego błędu”, tłumaczy Trump.

Amerykanie będą mogli powracać do kraju ale tylko po przejściu specjalnej kwarantanny, ustalonej przez agencje federalne.

Przychodnie oraz apteki wysyłają pacjentom, którzy znajdują się pod ich opieką, instrukcje jak postępować w przypadku odczuwania objawów.

Zalecane jest zasłanianie ust oraz nosa podczas kichania oraz kaszlu. Nakazuje się wykonanie natychmiastowego telefonu do lekarza, w celu bycia skierowanym do odizolowanego miejsca, gdzie w danym mieście chorzy będą poddawani testom oraz izolacji.

Apteka CVS oferuje dostęp do internetowej konsultacji z lekarzem, którą można odbyć posługując się smartfonem. Popularna sieć farmacji uruchomiła także serwis bezpłatnego dostarczenia lekarstwa do domu wraz z innymi artykułami, które pacjent zakupi.

Dotyczy to szczególnie osób po 65 roku życia, ponieważ seniorzy są najbardziej narażeni na zarażenie oraz ostry przebieg choroby.