Już w starożytności w Egipcie, Indiach i Chinach świadomie  wykorzystywano wpływ kolorów na samopoczucie,  eksponowano specjalne kompozycje odpowiednich barw. W dzisiejszych czasach koloroterapia jest jedną z popularniejszych metod medycyny niekonwencjonalnej. 

Jak kolory postrzegane są przez mózg?

Żółty postrzegany jest, jako optymistycznych, radosny kolor. Kojarzy się ze słońcem, które poprawia nastrój. Kolor ten pobudza nas do łatwiejszego kojarzenia i zapamiętywania.

Pomarańczowy to ciepły, optymistyczny kolor, kojarzący się z komfortem. Barwa pobudza do działania, zwiększa wydzielanie soków trawiennych a w konsekwencji wzmaga uczucie głodu. 

Czerwony jest barwą pobudzającą, motywującą, zapewnia przytulny i ciepły klimat. Dla wielu może być nużący i męczący oczy. Zbyt długie przebywanie w tej kolorystyce sprzyja zmęczeniu i wyczerpaniu. Kolor nie tylko męczy oczy, ale też może zwiększyć ciśnienie krwi.

Fiolet, mimo, że jest  kolorem  silnym i intensywnym działa wyciszająco, pozytywnie wpływa na wyobraźnię i na rozwój intuicji. 

Róż zwiększa poczucie bezpieczeństwa, odczucie przytulności. Pozwala się zrelaksować, ale też wprowadza spokój. 

Brązowy wpływa na większą pewność, bezpieczeństwo, poczucie stabilizacji. Gdy jest zbyt intensywny może przygnębiać, powodować zamykanie się w sobie, skrywanie emocji.

Zieleń działa uspokajająco, dzięki kojarzeniu się z cichą naturą. Wpływa na obniżenie poziomu ciśnienia krwi, zmniejszenie napięcia mięśni, pomaga w leczeniu klaustrofobii. 

Niebieski należy do kolorów chłodnych, które działają uspokajająco, łagodzi napięcia i stresy. Może obniżyć ciśnienie krwi, uśmierzyć ból, działać  przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zbyt intensywny i jednolity może działać melancholijnie, czy lekko depresyjnie.

Ciemne wysokie wnętrza mogą doprowadzić do obniżenia nastroju, a nawet stanów depresyjnych. Dużo światła w mieszkaniu mocno wpływa na dobre samopoczucie. Bardzo dobrze na naszą psychikę wpływa bliski kontakt z  naturą, stąd  ważne jest, by we wnętrzu były rośliny doniczkowe.