Wszystkie placówki kulturalne od jutra zamknięte! Ministerstwo reaguje na koronawirus

Podczas posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego podjęto decyzję nie tylko o zamknięciu placówek edukacyjnych ale również instytucji kultury: teatrów, filharmonii, muzeów, kin, a także uczelni artystycznych. Poinformował o tym minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

geralt

Zakończyło się posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, podczas którego podjęto decyzję ws. możliwości prewencyjnego zamykania placówek oświatowych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. 

Zadecydowano również, że od jutra zostanie zawieszona działalność instytucji kultury: teatrów, filharmonii, muzeów, kin, a także uczelni artystycznych.

"Od jutra wszystkie te instytucje zaprzestaną działalności w obszarze, który dotyczy gromadzenia się dużych ilości osób"

- powiedział Gliński na środowej konferencji prasowej. "Oczywiście, jakaś praca naukowa w muzeach może być kontynuowana, bo to nie stwarza zagrożeń związanych z podstawową sytuacją w tej chwili, z jaką się mierzymy" - dodał.

Według wicepremiera, sytuacja jest "bardzo poważna, ale nie jest tragiczna".

"Chciałbym odnieść się do pojęcia dezintegracji pozytywnej. Każdy kryzys może przynosić także i optymizm i dobre strony stąd te nasze apele do wspólnotowości Polaków i do odpowiedzialności"

- powiedział Gliński.

Szef MKiDN zaapelował też do wszystkich organizacji pozarządowych i obywateli, którzy od lat działają społecznie, żeby "oni także szczególnie myśleli o tej odpowiedzialności".

"Chciałem jedną kwestię dotyczącą antropologii powiedzieć. A mianowicie – tak jak mówił pan premier - nasze zachowania codzienne muszą się zmienić, np. podawanie ręki - piękny gest w wielu kulturach, także w polskiej bardzo istotny i ważny. Zamieniamy podawanie ręki na podawanie łokcia"

- powiedział.

 

Źródło: niezalezna.pl

#koronawirus

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo