Na oficjalnej stronie archidiecezji we wtorek opublikowano komunikat podpisany przez księdza Marcina Wojtasika, przewodniczącego wydziału katechetycznego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej. Ksiądz Wojtasik - w imieniu arcybiskupa Grzegorza Rysia - zwrócił się w nim z prośbą do proboszczów, by skontaktowali się z dyrektorami szkół na terenie swojej parafii w celu przełożenia rekolekcji na odpowiedni termin po ustaniu zagrożenia koronawirusem.

Przewodniczący wydziału katechetycznego przypomina także duchownym z archidiecezji łódzkiej, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa obowiązują specjalne przepisy.

Wojewoda Łódzki wydał polecenie nieorganizowania wycieczek i wyjazdów uczniów i dzieci oraz nieprzyjmowania w charakterze gości grup uczniów i dzieci z innych szkół i placówek. Polecenie dotyczy również nieorganizowania zbiorowych wyjść uczniów i dzieci do kin, teatrów, muzeów, rekolekcji itp.

 - wskazano.

Wcześniej, w związku z zagrożeniem koronawirusem, specjalny komunikat do wiernych wystosował arcybiskup Grzegorz Ryś.

W obliczu zagrożenia epidemią, zachęcam wszystkich do ufnej modlitwy o jej opanowanie i oddalenie. Proszę o szczególną modlitwę za wszystkich chorych, ich najbliższych oraz za służbę zdrowia (...). Proszę również, aby z całą roztropnością stosować się do zaleceń odpowiednich władz i służb, których celem jest powstrzymanie epidemii

 – apelował metropolita łódzki.

Arcybiskup Ryś przypomniał też o możliwości przyjmowania komunii świętej na rękę, co "w obecnej nadzwyczajnej sytuacji może być, zwłaszcza w przypadku osób chorych czy narażonych na zarażenie, konieczną formą miłości bliźniego".

Archidiecezja łódzka liczy około 1,35 mln wiernych. Obejmuje część obszaru województwa łódzkiego, podzielona jest na 27 dekanatów i 219 parafii, w tym 65 łódzkich. Na terenie archidiecezji pracuje blisko 750 kapłanów i prawie 490 zakonników i zakonnic.