Pielgrzymi na start

Sierpień w naszym kraju od wielu lat upływa pod znakiem pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Na pielgrzymim szlaku są już pątnicy z najdalszych zakątków Polski.

Sierpień w naszym kraju od wielu lat upływa pod znakiem pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Na pielgrzymim szlaku są już pątnicy z najdalszych zakątków Polski. Pozostałe grupy wyruszą już wkrótce, aby pokłonić się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Piesza pielgrzymka na Jasną Górę to dla wielu osób prawdziwe wyzwanie. Wiele dni marszu w zmiennych warunkach pogodowych i wyrzeczenie się wygód dnia codziennego często zniechęca, jednak świadomość pokonania własnych słabości i oddanie pokłonu Jasnogórskiej Pani sprawia, że nawet osoby sceptycznie nastawione do pielgrzymowania z czasem dołączają do grona pątników. Pielgrzymi z najdalszych zakątków kraju musieli w tym roku wyruszyć już pod koniec lipca, aby na czas dotrzeć do Częstochowy, przed uroczystymi obchodami Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W najbliższych dniach na pielgrzymim szlaku znajdą się pątnicy z pozostałych diecezji.

Z roku na rok, coraz większą popularność zyskuje także nieco inna forma pielgrzymowania. W wielu parafiach na czas pielgrzymki powstają tzw. stacjonarne grupy pielgrzymkowe. W diecezji kieleckiej pielgrzymka duchowa jest w tym roku nowością. Każdy, kto dołączy do grupy duchowej otrzyma legitymację pielgrzyma z rozważaniami oraz „mapę duchową”, na której zamiast oznaczonych miast, przez które będą przechodzili pielgrzymi, będą wypisane tematy podejmowane w poszczególnych dniach pielgrzymowania.

Okazuje się, że zdecydowana większość diecezjalnych pieszych pielgrzymek przyjęła hasło „Kościół naszym domem”, przyświecające trwającemu rokowi duszpasterskiemu.

 

 Źródło:

Piotr Łuczuk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo