Jarmark Wielkanocny ma w Białymstoku długą tradycję. Pierwsze takie jarmarki, organizowane w drugą niedzielę po tych świętach, pojawiły się w latach 20. XVIII wieku. Przed laty jarmarki organizowano w okresie paschalnym, a organizowanie ich przed świętami, czyli w Wielkim Poście, było niewskazane. Współcześnie jarmark wielkanocny w mieście organizowany jest od 1991 roku. Przez wiele lat jako Jarmark Wielkanocny Sztuki Ludowej Podlasia, a obecnie - Białostocki Jarmark Wielkanocny.

Tegoroczny jarmark tradycyjnie miał się odbyć w samym centrum Białegostoku - wokół Ratusza, gdzie swoją siedzibę ma Muzeum Podlaskie. Co roku swoje stragany rozstawiało tam ok. 150 wystawców z całej Polski, a także Białorusi i Litwy. Jarmark przyciągał tysiące odwiedzających.

Jednak ze względu na obecną sytuację związaną w koronawirusem jarmark został odwołany

- powiedziała Ewelina Kamieńska z działu promocji i edukacji Muzeum Podlaskiego. Komunikat o odwołaniu imprezy pojawiał się też na stronie internetowej muzeum oraz w mediach społecznościowych.

Kamieńska powiedziała, że w muzeum lista wystawców była niemal zamknięta; część wystawców wpłaciło też pieniądze. Teraz - jak dodała - muzeum będzie musiało zwrócić te wpłaty. Mówiła, że sami wystawcy dzwonili i pytali czy jarmark się odbędzie, a w związku z rozwojem sytuacji - mówiła Kamieńska - zdecydowano by go odwołać.

Rzeczniczka wojewody podlaskiego Anna Dzierszko poinformowała, że w Podlaskiem nie były planowane duże imprezy masowe spełniające wymogi ustawowe, to od decyzji placówek takich jak opera, filharmonia czy kina zależy czy będą odwoływać organizowane przedsięwzięcia.

W opublikowanym dziś komunikacie w sprawie imprez masowych wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski informuje o tym, że "zakazywane będą planowane lub przeprowadzane imprezy masowe z udziałem publiczności".

- Jednocześnie należy zwrócić uwagę na możliwość przeprowadzania niektórych imprez masowych, zwłaszcza sportowych, bez udziału publiczności

- podano w komunikacie.

Urząd wojewódzki nie będzie publikował listy odwołanych imprez masowych, a jedynie ma podawać ich liczbę

- poinformowała Dzierszko. Urząd prosi organizatorów imprez o potwierdzanie, że mimo zezwoleń, dana impreza nie odbędzie się lub odbędzie się bez udziału publiczności.

Dziś Akademia Teatralna w Białymstoku w związku z sytuacją z koronawirusem odwołała zaplanowane na weekend studenckie pokazy spektaklu "Śmierć porucznika". Na uczelni nie odbędzie się też spotkanie z prof. Wiesławem Jurkowskim. Także Książnica Podlaska w Białymstoku poinformowała we wtorek po południu o odwołanym "Przystanku historia" planowanym na 17 marca.