W komunikacie Rady Mediów Narodowych opublikowanym na stronie Sejmu we wtorek, podano, że RMN uchwałą z dnia 9 marca 2020 r. "odwołuje Jacka Kurskiego ze stanowiska Prezesa Zarządu Spółki „Telewizja Polska” Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie".

Informację o nowym p.o. Macieju Łopińskim podał portal onet.pl oraz branżowy portal wirtualnemedia.pl. Łopiński do pełnienia obowiązków szefa TVP został skierowany z rady nadzorczej Telewizji Polskiej.

W sobotę przewodniczący Rady Mediów Narodowych, Krzysztof Czabański, poinformował, że do poniedziałku rozstrzygnąć miała się w głosowaniu korespondencyjnym sprawa odwołania prezesa TVP Jacka Kurskiego. Dodał wówczas, że z 5-osobowego składu RMN już wpłynęły 4 głosy za odwołaniem Kurskiego.

Maciej Łopiński w latach 2005-2007 był rzecznikiem prasowym prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, a od 2007 do 2010 - szefem jego gabinetu. W 2011 r. otrzymał mandat poselski z list Prawa i Sprawiedliwości, a w 2013 r. został zastępcą rzecznika prasowego i koordynatorem Biura Prasowego PiS. Prezydent Andrzej Duda w sierpniu 2015 powołał go na stanowisko sekretarza stanu w KPRP, które piastował do grudnia 2016 r.

Jacek Kurski był prezesem Zarządu Spółki Telewizja Polska S.A. od 8 stycznia 2016 r.