Zakaz organizowania imprez ma charakter ogólnokrajowy i nie ma znaczenia, czy jest to przedsięwzięcie prywatne, państwowe czy organizatorem jest samorząd – oznajmił premier. Chociaż na konferencji takie zapowiedzi się nie pojawiły, media przewidują, że ograniczenia mogą także dotyczyć uroczystości kościelnych, w tym nabożeństw.

W poniedziałek na Słowacji potwierdzono dwa nowe przypadki koronawirusa. Jak podkreślił premier, zachorowania w Martinie na północy Słowacji i Koszycach na wschodzie, świadczą o ryzyku rozprzestrzeniania się koronawirusa na cały kraj.

Na Słowacji wprowadzono także obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla wszystkich obywateli, którzy wracają z Włoch, Chin, Iranu i Korei Południowej. Za naruszenie kwarantanny może grozić kara w wysokości do 1650 euro.

Od wtorku od godz. 6.00 rozpoczynają się kontrole stanu zdrowia podróżnych na granicach z Węgrami, Austrią i Czechami. W dalszym ciągu na Słowacji obowiązuje zakaz lotów do zagrożonych rejonów, a także kontrola stanu zdrowia pasażerów przylatujących z nich.

Premier zaapelował do władz samorządów o rozwagę przy podejmowaniu decyzji o zamykaniu szkół i przedszkoli. Takie decyzje podjęło już wiele miast i gmin, ale rząd nie wprowadził ogólnokrajowej przerwy w funkcjonowaniu instytucji edukacyjnych. Zdaniem premiera ewentualne zamknięcie szkół powoduje dodatkowe perturbacje na rynku pracy, ponieważ małym dzieciom trzeba zapewnić opiekę.

Pellegrini zaapelował także o odpowiedzialność do studentów i uczniów szkól średnich, które decyzją ich kierownictwa wstrzymują zajęcia i lekcje. Argumentował, że dni bez nauki nie powinny być wykorzystywane na spotkania towarzyskie. Niektóre szkoły i uczelnie mają pracować z uczniami i studentami za pośrednictwem internetu.

W posiedzeniu sztabu kryzysowego uczestniczył też przewodniczący ugrupowania Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO) Igor Matovicz. Triumfator wyborów parlamentarnych, które odbyły się 29 lutego, 4 marca otrzymał misję utworzenia rządu i najprawdopodobniej będzie nowym premierem. W Bratysławie poinformowano także, że została odwołana uroczystość wręczenia posłom w siedzibie parlamentu zaświadczeń o wyborze; dokumenty te zostaną wysłane pocztą.