Jeden z najcenniejszych w Europie zbiorów średniowiecznych dokumentów jest w Kłodzku

Średniowieczne dokumenty tzw. Archiwum Pojoannickiego są częścią zbioru archiwalnego kłodzkiego kościoła Jezuitów, udostępnionego dopiero w ostatnich latach przez parafię WNMP w Kłodzku. Dokumenty, do niedawna praktycznie nieznane, są bezcennym materiałem do badań historycznych. Naukowcy z Katedry Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego uznali zbiór dokumentów za jeden z najcenniejszych zbiorów archiwalnych, poza archiwami państwowymi, w środkowej Europie. Nieistniejące dotychczas w obiegu naukowym Archiwum jest absolutnie unikatowe w skali polskiej oraz regionalnej, ale ma także znaczenie międzynarodowe, ze względu na niezwykle istotną wartość dla rejonów pogranicza kulturowego Dolnego Śląska.

maw.art.pl

Ponad sto zachowanych dokumentów wykonanych zostało na pergaminie oraz papierze i zawiera cenne pieczęcie woskowe oraz ołowiane na sznurach jedwabnych lub paskach pergaminowych. Są to zapisy związane z historią kościoła, okolicznych terenów, bulle papieskie, odpusty, dokumenty królewskie i cesarskie. Pieczęcie, poza wartością historyczną, mają także dużą wartość artystyczną. Zbiór był przechowywany przez wieki w specjalnie w tym celu wykonanej, barokowej szafie – stanowiącej unikat w skali polskiej. Mimo tego zabezpieczenia, dokumenty zostały w ciągu wieków użytkowania bardzo zniszczone. Część z nich przechowywana była bez opakowań lub w opakowaniach z nieodpowiednich materiałów.

Pierwsze po wojnie skatalogowanie zbioru oraz ochrona konserwatorska dokumentów były możliwe dzięki znakomitej aktywności lokalnej społeczności, wspartej w latach 2018-2019 środkami pozyskanym na drodze konkursowej z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w ramach projektów „Archiwa Jezuitów Kłodzkich. Od-nowa część II” oraz „Archiwa Jezuitów Kłodzkich. Od-nowa część III”.

Dokumenty po przeprowadzonych pracach konserwatorskich pod kierunkiem dr hab. Weroniki Liszewskiej (ASP w Warszawie) zaprezentowano w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. 

 Źródło: maw.art.pl

 

#Muzeum Archidiecezji Warszawskiej #Archiwum Pojoannickie #Kłodzko #średniowieczne dokumenty

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo