Macierzyństwo to nie tylko przygotowanie pokoju dla dziecka i zaopatrzenie się we wszelkie, niezbędne akcesoria. To przede wszystkim świadome przygotowanie się do nowej roli w życiu.

Po pierwsze wcześniejsze przygotowanie 
Podczas przygotowań do porodu nie można zapomnieć o zakupie wszystkich potrzebnych sprzętów, ubranek dla dziecka, przygotowaniu mieszkania na pojawienie się nowego członka rodziny, zakupie produktów potrzebnych w ciąży, podczas porodu oraz połogu. W tym czasie warto zastanowić się także nad wyborem szpitala. Przemyśleć swoje potrzeby i preferencje, tak aby świadomie wybrać szpital, który sprosta naszym oczekiwaniom. Przynajmniej miesiąc przed porodem warto spakować torbę do szpitala oraz ustalić wszystkie szczegóły logistyczne. Poznać drogę, sprawdzić ile czasu zajmie nam dojazd oraz która droga będzie najlepsza. Dobrze jest także wcześniej odwiedzić szpital, porozmawiać z lekarzem lub położną jak wygląda procedura przyjęcia do szpitala oraz kwestie związane z porodem. Wcześniejsze zapoznanie się z warunkami szpitala spowoduje, że mniej spraw nas zaskoczy. Wbrew pozorom zobaczenie wcześniej nawet tylko szpitalnych murów może okazać się korzystne, ponieważ kolejnym razem nie będziemy się tam już czuć jak w nowym miejscu, a to da nam duży komfort psychiczny.

Rozmowa to podstawa
Jedną z ważniejszych rzeczy, o które warto zadbać jeszcze przed narodzinami dziecka jest wspólna rozmowa pomiędzy partnerami.

Uzbrój się w potrzebną wiedzę 
Jeśli spodziewamy się pierwszego dziecka, to nie powinniśmy przejmować się swoją niewiedzą, jest to całkiem normalny stan. Chcąc poczuć się pewniej i bezpieczniej w roli rodzica warto uczęszczać do szkoły rodzenia, czytać książki o ciąży, porodzie i rozwoju dziecka. Dzięki temu łatwiej nam będzie radzić sobie w czasie ciąży oraz po urodzeniu dziecka. Jeśli przy wybranym przez nas szpitalu znajduje się szkoła rodzenia, warto zastanowić się nad uczęszczaniem do niej. Podczas zajęć przyszli rodzice mogą dowiedzieć się jak może wyglądać poród, co robić, żeby łagodzić ból porodowy, czy jak opiekować się małym dzieckiem. Z kolei po powrocie do domu warto skorzystać z pomocy np. pielęgniarki środowiskowej, która sprawdzi jak po porodzie czują się mama i nowo narodzone dziecko. Pierwsze dni z noworodkiem mogą nie należeć do najłatwiejszych, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko i wszystko jest nowe. Właśnie dlatego podczas spotkania z położną warto poruszyć wszystkie nurtujące nas kwestie związane z opieką nad dzieckiem. Fachowa pomoc położnej sprawi, że poczujemy się pewniej w nowej roli i będziemy spokojniejsi podczas wykonywania codziennych czynności przy dziecku.

Myśl pozytywnie 
Warto szukać własnych zasobów, które pomogą nam podczas porodu. Zastanowić się nad naszymi mocnymi stronami czy doświadczeniami, które nas ukształtowały i mogą być pomocne w tym ważnym dla nas czasie.

Wszystkie powyższe sposoby pomogą nam przygotować się do nowej roli, jaką jest bycie rodzicem. Pamiętajmy jednak, że pełne przygotowanie się do bycia rodzicem możliwe jest poprzez rozwinięcie w sobie otwartości na to co nowe i nieznane oraz akceptowanie zmian dotyczących stylu życia, priorytetów czy relacji z partnerem. Na niektóre z tych zmian mamy wpływ i możemy się do nich przygotować, na inne nie, ale warto jest zastanowić się jak chcemy, aby to nasze „nowe” życie wyglądało, co możemy zrobić, aby nadal mogło być dla nas satysfakcjonujące i wartościowe.