Dzisiaj we Francji w wyniku choroby wywołanej koronawirusem zmarły trzy osoby, potwierdzono też 138 nowych przypadków zakażenia. Stan 23 chorych jest bardzo ciężki - powiedział Salomon podczas codziennego briefingu.

Prezydent Emmanuel Macron w nagraniu opublikowanym w na stronie Pałacu Elizejskiego oświadczył, że przejście zachorowań w epidemię we Francji jest "nieuniknione".

Francja weszła w drugą fazę planu walki z koronawirusem i „może ona trwać tygodnie, a nawet miesiące” - jak uspokajał we wtorek prezydent Francji Macron. Już w środę rzeczniczka rządu Sibeth Ndiaye przyznała, że wobec z dnia na dzień zwiększającej się liczby zachorowań, „niestety, mało jest prawdopodobne”, by Francja uniknęła etapu epidemii.

Faza epidemii jest wówczas, gdy potwierdzono, że wirus krąży po całym terytorium kraju i przechodzi z osoby na osobę. „Zbiorowa działalność będzie poważnie dotknięta” – tłumaczył rząd na swojej stronie internetowej.

Wirus Covid-19 przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności choroby przewlekłe.