Dworczyk poinformował, że podczas czwartkowego spotkania z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych szef rządu przedstawił bieżące informacje dotyczące koronawirusa, a także - wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedstawicieli opozycji - zapowiedział, że od poniedziałku do każdego klubu parlamentarnego codziennie rano będzie przesyłany biuletyn z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Ponadto, jak mówił Dworczyk, spotkania premiera z parlamentarzystami będą odbywały się w KPRM regularnie.

Dla rządu PiS to jest niezwykle ważne, żeby tego rodzaju sprawy były ponad podziałami politycznymi, choroba nie ma barw politycznych

 - oświadczył szef kancelarii premiera. Dziękował też przedstawicielom opozycji, że potrafili wznieść się ponad podziały.

Premier zapowiedział spotkanie w środę, mówiąc, że chce "bardzo dokładnie przedstawić przebieg naszej dyskusji na sztabie kryzysowym i chcę pokazać, jak realizujemy krok po kroku najlepsze praktyki".

Szef Kancelarii Premiera zapowiedział dziś, że w piątek odbędzie się posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Pan premier, tak jak wczoraj informowaliśmy o tym, dał konkretne zalecenia różnym służbom i ministerstwom, jutro będzie też rozliczenie z tego. Chodzi też o wdrażanie pewnych nowych procedur, czy przyjęcie procedur w takich miejscach, gdzie ich jeszcze nie było

- mówił Dworczyk.

To są na przykład ćwiczenia prowadzone przez niektóre służby, procedury dotyczące Głównej Inspekcji Sanitarnej i kontaktów ze szpitalami

 - dodał.

Dworczyk zwracał uwagę, że we Włoszech i Francji - krajach bogatszych od Polski, a co za tym idzie, mających więcej sił i środków przygotowanych na takie sytuacje, jak epidemia koronawirusa - "pewne błędy są popełniane". "My cały czas obserwujemy, monitorujemy tę sytuację za granicą, żeby się uczyć na tych błędach i samemu przygotować się, żeby do takich sytuacji nie doszło w Polsce" - oświadczył.

Dworczyk był pytany przez dziennikarzy o dodatkowe środki na walkę z koronawirusem; dopytywano go, czy rząd przeznaczy na ten cel więcej niż 100 mln zł.

Tak. Premier jeszcze raz zapewnił, że jakiekolwiek środki będą potrzebne do walki z koronawirusem, te środki znajdą się w budżecie państwa polskiego. W tej chwili jest uruchomione 100 mln zł z rezerwy ogólnej premiera, jest 1 mld 280 mln z rezerwy kryzysowej - i dzięki ustawie, która jest w tej chwili procedowana w Senacie - tutaj też premier zaapelował, by Senat przyjął tę ustawę bez poprawek, by mogła wejść jak najszybciej w życie. W tej ustawie jest możliwość, że Rada Ministrów przesuwa w ramach budżetu między działami środki, co powoduje, że te środki, jeśli będzie potrzeba, na walkę z koronawirusem będą nielimitowane

- powiedział szef KPRM.

W spotkaniu oprócz Morawieckiego wzięli udział minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz szef KPRM Michał Dworczyk. Poszczególne kluby i koła parlamentarne reprezentowali Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Paweł Kukiz (Kukiz 15), Marcelina Zawisza i Wiesław Szczepański (Lewica), Krzysztof Bosak i Jakub Kulesza (Konfederacja) oraz Marcin Kierwiński i Tomasz Siemoniak (PO).

Przed południem Michał Dworczyk informował, że celem spotkania w KPRM jest "omówienie relacji pomiędzy rządem a klubami i kołami parlamentarnymi, by w sposób odpowiedzialny i podmiotowy współpracować przy wszystkich sprawach związanych ze zwalczaniem koronawirusa".

 

W nocy z wtorku na środę potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Pacjent hospitalizowany jest w Zielonej Górze. Mężczyzna przyjechał do Polski z Niemiec, z Westfalii. Stan jego zdrowia jest dobry, a przebieg choroby łagodny. Podróżował on do Polski autobusem.