Zeman nie ufa talibom. "Uważam wycofanie wojsk sojuszniczych za kapitulację przed terrorystami"

Prezydent Czech Milosz Zeman ostrzegł w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla słowackiego dziennika „Pravda”, że po wyjściu wojsk NATO z Afganistanu talibowie mogą obalić afgański rząd i utworzyć tam nowy ośrodek terrorystyczny.

Milosz Zeman
Miloslav Hamřík / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Powiedziałem (na szczycie NATO) w Londynie, że jeśli do tego (wycofania) dojdzie, to w pierwszej fazie Taliban przejmie władzę nad Afganistanem. W drugiej fazie obali legalny rząd bez względu na to, co o nim myślimy. A w fazie trzeciej utworzy nowy ośrodek terrorystyczny finansowany przez mafie narkotykowe

 - powiedział Zeman.

Następnie dodał: "Dlatego uważam wycofanie sojuszniczych wojsk z Afganistanu za kapitulację przed terrorystami, za przejaw pewnego tchórzostwa, które mi trochę przypomina ustępstwa wobec nazistowskiego przywódcy Adolfa Hitlera".

Jak wyjaśnił Zeman, prezydent USA Donald Trump ma dwa oblicza - pozytywne i negatywne, przy czym to drugie ujawniło się przy okazji zawarcia porozumienia pokojowego z talibami. Zdaniem czeskiego prezydenta, z porozumieniem tym nie należy wiązać żadnych nadziei.

Całkowite wycofanie z Afganistanu wszystkich wojsk USA i sił koalicyjnych ma nastąpić w ciągu 14 miesięcy. 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Milos Zeman #Czechy #prezydent Czech #Londyn #Bratysława #NATO #Afganistan #Taliban #talibowie #islamiści #terroryści #Milosz Zeman #Donald Trump

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo