W  ten sposób klub z Łodzi wsparł inicjatywę osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, które postanowiły stworzyć w Łodzi drużynę piłkarską.

Jak poformował w czwartek rzecznik prasowy Widzewa Marcin Olczyk, pierwsze treningi AMP futboliści nowej sekcji rozpoczęli we wrześniu minionego roku, ale swoją profesjonalną działalność zainaugurowała ona na początku marca.

Od września powstawały profesjonalne struktury sekcji, kształtował się też skład zespołu i sztabu szkoleniowego. Trwały również poszukiwania sponsorów. Dzięki ich zaangażowaniu jeszcze w marcu Widzew Łódź AMP Futbol wystąpi w pierwszym z cyklu pięciu turniejów ekstraklasy, a następnie sam zorganizuje jeden z kolejnych

 – wyjaśnił.

Prezentację drużyny, której trenerem jest Rafał Chorąży, a kapitanem Kamil Kwiatkowski zaplanowano na 14 marca na stadionie przy al. Piłsudskiego, przy okazji meczu drugoligowego Widzewa ze Skrą Częstochowa.

Ambasadorem widzewskich ampfutbolistów został napastnik Widzewa i najlepszy strzelec drugoligowych rozgrywek Marcin Robak.

Do rozgrywek ekstraklasy, w których gra się po siedmiu zawodników (sześciu zawodników z pola plus bramkarz), łodzianie przystąpią w czternastoosobowym składzie. Kadra nie jest jeszcze jednak zamknięta. Klub zachęca do zgłaszania się osoby, które ukończyły 15 lat. Treningi odbywają się raz w tygodniu.

AMP futbol to specjalna odmiana piłki nożnej przeznaczona dla osób po amputacji lub z wadą kończyny. Zasadniczo nie różni się od klasycznego wydania tej dyscypliny. Podczas gry zawodnicy poruszają się przy pomocy kul ortopedycznych, nie korzysta się z protez.

Ta odmiana piłki nożnej zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Od 2015 roku kluby rywalizują o tytuł mistrza kraju w zorganizowanej przez AMP Futbol Polska ekstraklasie. W tym roku mistrzostwa bronić będą Kuloodporni Bielsko-Biała. Rozgrywki składają się z pięciu turniejów, organizowanych przez każdy z uczestniczących w nich klubów. Wśród nich są liderzy trzech najwyższych klas rozgrywkowych tradycyjnej odmiany piłki nożnej w kraju: Legia Warszawa, Warta Poznań i Widzew.