Grecja: Rusza operacja Frontexu

Europejska Agencja Straży Granicznej (Frontex) przygotowuje dwie operacje w Grecji, na granicy lądowej i morskiej - podała rzeczniczka Frontexu Ewa Moncure. Działania mają rozpocząć się na początku przyszłego tygodnia. Szacuje się, że potrwają dwa miesiące.

https://www.youtube.com/watch?v=AbyaEsizN3g

W środę rano greckie służby poinformowały, że od soboty do środy powstrzymały blisko 28 tys. osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę od strony Turcji i aresztowały 220 osób, którym się to udało; około 15 tys. migrantów przebywa po tureckiej stronie pasa granicznego.

Władze Grecji zwróciły się do Frontexu o rozpoczęcie szybkiej interwencji. Takie interwencje mają na celu niezwłoczne udzielenie pomocy państwu UE, którego granica znajduje się pod wyjątkową presją w związku z dużą liczbą obywateli państw trzecich próbujących nielegalnie wjechać na jego terytorium.

Jak poinformowała dziś rzeczniczka Frontexu Ewa Moncure, Agencja przygotowuje dwie operacje w Grecji. Jak dodała na granicę lądową tego kraju zostaną wysłani funkcjonariusze państw członkowskich UE, a na granicę morską Frontex skieruje okręty i samoloty.

- Nie mamy jeszcze informacji o tym ilu pograniczników, z których krajów i w którym momencie zostanie tam wysłanych

- zaznaczyła Moncure. Podkreśliła, że pomoc zadeklarowała większość krajów członkowskich. - Naszą rolą jest rozpatrzenie wszystkich tych ofert - dodała.

Poinformowała również, że Frontex rozpocznie działania na granicy grecko-tureckiej najprawdopodobniej na początku przyszłego tygodnia. Mają one potrwać - według obecnych planów - dwa miesiące. Działania mają polegać na wspieraniu służb greckich przy kontrolowaniu granicy.

W związku z kryzysem na granicy grecko-tureckiej ministrowie spraw wewnętrznych krajów UE spotkali się w środę w Brukseli na nadzwyczajnym posiedzeniu, gdzie w imieniu polskich władz szef MSWiA Mariusz Kamiński zaoferował gotowość wysłania do Grecji 100 funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz 100 policjantów. Informacja w tej sprawie została już przekazana do Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Frontex #migranci #Unia Europejska #polityka migracyjna #Turcja #Grecja

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo