Dzwoniąc na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia można uzyskać niezbędne informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Z konsultantami można połączyć się przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Telefoniczną Informację Pacjenta obsługuje jednoczasowo ponad 100 konsultantów.

Jedno z często zadawanych pytań brzmi: "Co mam zrobić, aby się nie zarazić?".

"Dbać o higienę, myć ręce, unikać osób, które kaszlą, kichają czy mają gorączkę. Zachować dystans co najmniej 1 m od osoby potencjalnie chorej"

- brzmi przytoczona przez MZ odpowiedź.

Inne dotyczy sytuacji, kiedy osoba wraca z kraju, w którym jest koronawirus, czuje się dobrze i nie ma objawów.

"Jeżeli podejrzewasz zakażenie, ale nie masz objawów pozostań w domu i unikaj kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa"

- odpowiada konsultant.

W sytuacji, gdy tak osoba czuje się jednak źle, zaleca:

"Jeżeli masz gorączkę powyżej 38 stopni, kaszel, duszności, ból mięśni, bezzwłocznie skontaktuj się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną. W przypadku nasilonych objawów - zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego".

Do tej pory potwierdzono w Polsce jeden przypadek zarażenia koronawirusem. Według danych Ministerstwa Zdrowia, na środowe popołudnie w Polsce 65 osób jest hospitalizowanych celem wykluczenia zakażenia, 349 osób poddano kwarantannie domowej, a 4540 objęto nadzorem sanepidu.

Zakażenia nowym koronawirusem odnotowano oprócz Chin, gdzie znajduje się centrum epidemii, m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, a także we Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Danii, Norwegii, Szwecji, Austrii, Grecji, Białorusi, Litwie, Estonii i Rumunii.