Witek podkreśliła, że Pomnik Katyński to wyjątkowe miejsce stanowiące wyraz hołdu Polonii złożonego ofiarom zbrodni katyńskiej. W tym roku przypada 80. rocznica mordu katyńskiego - przypomniała polska polityk

Marszałek Witek mówiła w Jersey City o ogólnopolskim konkursie Kancelarii Sejmu dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, który przebiega pod hasłem "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940".

W krótkiej rozmowie z dziennikarzami po zakończeniu ceremonii, marszałek podkreśliła wagę wiedzy i pamięci o ludobójstwie katyńskim. Powróciła też do wtorkowych rozmów z szefami parlamentów krajów bałtyckich, jakie na Kapitolu przeprowadziła przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Głównym tematem tych rozmów było bezpieczeństwo.

Pomnik Katyński w Jersey City, w stanie New Jersey, stał się w ubiegłym roku przedmiotem głośnego sporu w związku z planami przesunięcia go przez burmistrza miasta w inne miejsce, na co nie chciała się zgodzić Polonia. O pozostawienie monumentu przy Exchange Place toczyła się zacięta walka. Ostatecznie presja polskiej społeczności wspomaganej przez amerykańskich mieszkańców dzielnicy, w tym - przedstawicieli innych diaspor, zakończyła się sukcesem.

W środę wieczorem miejscowego czasu Marszałek Sejmu RP wzięła udział w spotkaniu ze społecznością polonijną konsulacie polskim. Podczas wydarzenia został przedstawiony nowy konsul generalny Adrian Kubicki.