Sekrety aromaterapii

Aromaterapia jest wykorzystywaniem aromatycznych olejów roślinnych, w tym olejków eterycznych do poprawy psychicznego i fizycznego samopoczucia. Olejki eteryczne w celach leczniczych, duchowych i higienicznych stosowane były w wielu starożytnych cywilizacjach, przez Chińczyków, Hindusów, Egipcjan, Greków i Rzymian.

lucianafratelli

Używanie stosunkowo drogich olejków świadczyło o zamożności. Wierzono, że olejki eteryczne przedłużają okres przydatności wina i poprawiają smak potraw. Pierwotnie stosowano je do balsamowania zwłok, jako kadzidła i w roli afrodyzjaków. Hipokrates zalecał aromatyczne masaże i kąpiele. W leczeniu wielu schorzeń, od dolegliwości kobiecych po zaburzenia trawienia, stosował wodę różaną (olejek różany w czystej postaci nie był wówczas znany). 

W praktyce aromaterapia stosowana jest jako uzupełnienie  i wspieranie innych terapii. Często używa się mieszanki z leczniczych olejków eterycznych, które mogą być stosowane do masażu, inhalacji, kompresów lub kąpieli.

Aromaterapia poprawia ogólne samopoczucie a większość z olejków wykazuje działanie odprężające.

Oleje do aromaterapii to naturalne wyciągi z dzikich roślin. Pozyskuje się je najczęściej z liści (jak mięta czy eukaliptus), korzeni (imbirowy), kwiatów (lawendowy czy różany), a także kory i drewna (cynamonowy czy z drzewa sandałowego). Pierwotną funkcją pozyskiwanych z roślin wonnych substancji aromatycznych była ochrona rośliny przed pasożytami i chorobami. Naturalne olejki eteryczne stanowią mocno skondensowane produkty, dlatego są sprzedawane w małych flakonikach i zalecane w niewielkich ilościach. Jednorazowo zużywa się ich zaledwie kilka kropli. Mają intensywne zapachy, ale przede wszystkim wykazują niezwykle silne właściwości terapeutyczne – antyseptyczne, przeciwwirusowe, zabliźniające, kojące i przeciwzapalne. 

Silne działanie olejków eterycznych zostało na nowo odkryte na początku XX wieku. W zależności od stosowanych olejków aromaterapia może zmniejszyć wiele dolegliwości. Przyjemna zapachowa kuracja silne działa na odczuwanie bólu, mikroby i stres.

Każdy olejek eteryczny posiada całą gamę właściwości, ze względu na bogactwo zawartych w sobie molekuł biochemicznych. Każdy też charakteryzuje odmiennym działaniem. Ważne jest przenikanie olejków przez skórę do krwiobiegu. Należy pamiętać, że są to wysoce stężone substancje o charakterze lipofilnym, czyli rozpuszczalne w tłuszczach. Po aplikacji na skórę bardzo szybko przenikają do krwi i wraz z nią trafiają do poszczególnych organów. 

Olejki oddziałują na psychikę człowieka. Naukowcy dowiedli, że wdychane olejki eteryczne mogą przenikać barierę krew–mózg, a niektóre nawet poprawiać ukrwienie mózgu czy bezpośrednio stymulować korę mózgową. Olejek różany na przykład skutecznie niszczy drobnoustroje oporne na antybiotyki, pomaga w leczeniu nerwicy, bezsenności i dolegliwości związanych z menopauzą
Większość olejków posiada właściwości moczopędne, wiatropędne, rozkurczowe i napotne. Ich zaletą, jest silne działanie odkażające. Olejki wykazują dość długą aktywność w organizmie około sześciu godzin.

Przed zastosowaniem olejków eterycznych warto skonsultować się z lekarzem. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży i karmiące piersią, epileptycy oraz osoby starsze, cierpiące na choroby przewlekłe. Przy rozsądnym i dokładnym dawkowaniu według wskazań, można je bezpiecznie stosować.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#styl życia #uroda #aromaterapia

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo