Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów

Na wystawie "Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów" w Sopocie zobaczyć można osiem dzieł autorstwa Schulza pochodzących z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii im. B.G. Woźnickiego oraz Muzeum Ziemi Drohobyckiej. Ideą wystawy jest zestawienie prac Schulza z twórczością innych artystów w kontekście kierunków artystycznych pojawiających się w latach 20 i 30. XX wieku.

Życie artystyczne Lwowa lat 20. i 30. ubiegłego wieku było nadzwyczaj nasycone. Z wielu powodów historycznych okres ten charakteryzował się w całej Europie i w Ukrainie znacznym wzrostem kulturalnym. Lwów, który od dawna miał sławę wielojęzycznego i wielonarodowego skrzyżowania kultur, również został objęty przez nowe prądy.

- poinformowała Państwowa Galeria Sztuki.

W zbiorach Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego zachowały się prace niemal wszystkich artystów, którzy wystawiali razem z Schulzem w okresie międzywojennym. I tak na sopockiej wystawie można zobaczyć prace m.in. Ksawerego Dunikowskiego, Erno Erba, Marcela Harasimowicza, Wlastimila Hofmana, Alfonsa Karpińskiego, Ołeny Kulczyckiej, Kazimierza Sichulskiego, Władysława Skoczylasa, Mychajło Osinczuka, Andrzeja Pronaszki, Wojciecha Weissa i Leona Wyczółkowskiego. Łącznie na ekspozycji znajdą się dzieła ok. 40 artystów.

Bruno Schulz urodził się 12 lipca 1892 r. w Drohobyczu (obecnie Ukraina). W latach 1911-13 studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej. Z powodu choroby przerwał studia i powrócił do rodzinnego miasta, gdzie zajął się twórczością artystyczną, którą od 1924 do 1941 r. łączył z pracą nauczyciela rysunku w tamtejszym gimnazjum. Jako artysta, rysownik i grafik, debiutował w 1928 r. na wystawie w Domu Zdrojowym w Truskawcu. Po raz pierwszy opublikował utwór literacki w 1933 r. "Wiadomościach Literackich" - było to opowiadanie "Ptaki", które zostało zauważone przez współczesnych pisarzy i krytyków. W tym samym roku, dzięki pomocy Zofii Nałkowskiej, z którą korespondował, wydał zbiór opowiadań "Sklepy cynamonowe". Pierwszy znany jego dorobku utwór "Noc Lipcowa", pochodzący z 1928 r., został wydany dopiero w 1937 r. w tomie opowiadań "Sanatorium pod Klepsydrą", który ugruntował jego pozycję literacką. Bruno Schulz zginął 19 listopada 1942 r. w Drohobyczu - został zastrzelony na ulicy przez gestapowca Karla Guenthera. Po wojnie poszukiwaniami prac Schulza zajął się badacz jego twórczości, pisarz Jerzy Ficowski. Dzięki jego staraniom udało się odnaleźć ponad sto listów i kilkaset rysunków artysty.

 

 


Źródło: pap.pl

#Bruno Schulz #wystawa #Sopot #lata 20. i 30. XX wieku

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo