Na briefingu w Końskich (woj. świętokrzyskie) prezydent odniósł się do pierwszego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce. 

- Powiedziałbym, że wręcz wzorcowo przebiegła cała sytuacja. Pacjent zgłosił się do lekarza rodzinnego, lekarz rodzinny natychmiast poinformował o tym sanepid, przysłano specjalną karetkę ze specjalnie przygotowaną obsługą, która pana zawiozła do szpitala na oddział zakaźny, wszystko było pod kontrolą

- ocenił prezydent.

Duda podkreślił, że w sytuacji, gdy koronawirus będzie się rozprzestrzeniał, "być może będzie konieczność zrezygnowania ze zgromadzeń". - A wtedy, oczywiście, zgromadzenia kampanijne też nie będą mogły się odbywać - mówił.

- Będziemy działali odpowiedzialnie, będziemy działali tak, żeby w jak największym stopniu zabezpieczyć zdrowie Polaków, bo przecież o to chodzi - oświadczył Duda.

Po wizycie w Szpitalu Specjalistycznym św. Łukasza w Końskich prezydent powiedział, że placówka ta jest przygotowana na przyjęcie ewentualnych osób, które zachorują z powodu koronawirusa.

- Ma ponad 30 miejsc na specjalnym oddziale, które w każdej chwili mogą zostać użyte w celu roztoczenia opieki nad chorymi, w specjalnie do tego przeznaczonym i zabezpieczonym oddziale

- podkreślił Andrzej Duda. Jak dodał oczywiście w tej chwili nie ma w woj. świętokrzyskim żadnej osoby, u której stwierdzono by koronawirusa.

Prezydent poinformował ponadto, że rozmawiał z prezesem Grupy PZU. - PZU ma swoją spółkę PZU Zdrowie, która specjalizuje się w telemedycynie; usługi telemedyczne, porady telemedyczne świadczone dla klientów firmy. Zwróciłem się do pana prezesa Grupy PZU Pawła Surówki, aby udostępnić tam specjalną infolinię dla wszystkich pacjentów, dla wszystkich, którzy potrzebują porady, czują, że ta porada jest im potrzebna, chcą porozmawiać z ekspertem, lekarzem - oświadczył prezydent.

Jak poinformował, taka możliwość zostanie uruchomiona w najbliższym czasie.

- Ma to ten niezwykły plus, że nie trzeba wychodzić z domu, nie trzeba się kontaktować z innymi osobami. Wystarczy po prostu zadzwonić czy skontaktować się za pomocą Internetu i - nawet widząc się także poprzez taką teletransmisję internetową - porozmawiać z lekarzem specjalistą

- mówił Andrzej Duda.